Pomocnik Historyczny

Nie jesteśmy już dłużej bezpieczni

O zagrożeniach na pięć lat przed wybuchem wojny

Na mitingu kobiet, konserwatystek, maj 1954 r. Na mitingu kobiet, konserwatystek, maj 1954 r. Hulton-Deutsch Collection / Corbis
Odczyt w BBC, 16 listopada 1934 r.

Mam niewiele czasu na omówienie tak ogromnego zagadnienia, proszę was zatem, byście wysłuchali moich słów z uwagą i namysłem.

Żyjemy w spokojnym kraju, w którym uczciwi i porządni ludzie krzątają się wokół swoich spraw, instytucje są wolne, a prawa i zwyczaje przepojone duchem fair play. Tym bardziej niepokojące i groźne jest to, że nie jesteśmy już dłużej bezpieczni w naszym wyspiarskim domu.

Od prawie tysiąca lat Anglia nie widziała na swojej ziemi ognisk rozpalanych przez najeźdźców. Burzliwe morze i nasza królewska marynarka wojenna stanowiły najlepszą gwarancję obrony. Nie tylko udało nam się na przestrzeni wieków ocalić nasz styl życia i wolność, ale stopniowo staliśmy się centrum i sercem imperium, które obejmuje cały świat.

Tym większym bólem przepełnia nas fakt, że wszystko to znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Państwo, którego stworzenie zajęło tysiąc lat, może w ciągu godziny lec w gruzach.

Co powinniśmy zrobić? Wielu ludzi uważa, że najlepszym sposobem na uniknięcie wojny jest ciągłe rozprawianie na temat jej okropności i utrwalanie ich w umysłach młodzieży. Ludzie ci podsuwają jej pod nos makabryczne fotografie i zadręczają ją opowieściami o masakrach. Rozwodzą się nad nieudolnością generałów i admirałów. Piętnują zbrodnię jako bezsensowne szaleństwo trawiące ludzką duszę. Wszystkie te nauki byłyby z pewnością bardzo przydatne w powstrzymywaniu nas od zaatakowania jakiegoś obcego kraju, gdyby nagle u nas komuś spoza domu wariatów przyszedł do głowy taki pomysł. Musimy się jednak zastanowić, w jakim stopniu nauki te pomogą nam, jeśli to my zostaniemy zaatakowani lub wręcz napadnięci.

Czy napastnicy zechcą wysłuchać w skupieniu wystąpienia lorda Beaverbrooka* lub pełnych pasji apeli pana Lloyda George’a?

Pomocnik Historyczny „Winston Churchill” (100089) z dnia 12.01.2015; Mowy; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie jesteśmy już dłużej bezpieczni"
Reklama