Mord katyński
Pod tą zbiorczą nazwą kryje się seria represyjnych akcji władz sowieckich prowadzących ostatecznie do wymordowania w kilku miejscach na terenie ZSRR nie tylko polskich jeńców wojennych (żołnierzy i oficerów), ale także cywilnych więźniów, obywateli RP, uznanych przez okupanta za wrogów klasowych.
Willa NKWD, w której dokonano egzekucji polskich oficerów w 1940 r. Ciała wywożono później do masowego
grobu w Lesie Katyńskim. Fotografia z 1943 r.
Getty Images

Willa NKWD, w której dokonano egzekucji polskich oficerów w 1940 r. Ciała wywożono później do masowego grobu w Lesie Katyńskim. Fotografia z 1943 r.

Wojsko Polskie po napadzie Niemców. W okresie pokojowym na Kresach swe garnizony miała znaczna część jednostek Wojska Polskiego, w tym ok. 1/3 całości piechoty oraz połowa kawalerii (nie licząc jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza). Po wymarszu zmobilizowanych oddziałów na front w ich pokojowych garnizonach pozostały ośrodki zapasowe, kontynuujące mobilizację. Już w trakcie walk z Niemcami na Kresy, jako w rejon najbardziej oddalony od frontu polsko-niemieckiego, wycofywały się (zgodnie z rozkazami) jednostki tyłowe z zachodniej części Rzeczpospolitej, tam też przewożono rannych i chorych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj