Pomocnik Historyczny

Mord katyński

Willa NKWD, w której dokonano egzekucji polskich oficerów w 1940 r. Ciała wywożono później do masowego
grobu w Lesie Katyńskim. Fotografia z 1943 r. Willa NKWD, w której dokonano egzekucji polskich oficerów w 1940 r. Ciała wywożono później do masowego grobu w Lesie Katyńskim. Fotografia z 1943 r. Getty Images
Pod tą zbiorczą nazwą kryje się seria represyjnych akcji władz sowieckich prowadzących ostatecznie do wymordowania w kilku miejscach na terenie ZSRR nie tylko polskich jeńców wojennych (żołnierzy i oficerów), ale także cywilnych więźniów, obywateli RP, uznanych przez okupanta za wrogów klasowych.
Fotografia niemiecka z 1943 r., wykonana podczas ekshumacji w Katyniu.BEW Fotografia niemiecka z 1943 r., wykonana podczas ekshumacji w Katyniu.

Wojsko Polskie po napadzie Niemców. W okresie pokojowym na Kresach swe garnizony miała znaczna część jednostek Wojska Polskiego, w tym ok. 1/3 całości piechoty oraz połowa kawalerii (nie licząc jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza). Po wymarszu zmobilizowanych oddziałów na front w ich pokojowych garnizonach pozostały ośrodki zapasowe, kontynuujące mobilizację. Już w trakcie walk z Niemcami na Kresy, jako w rejon najbardziej oddalony od frontu polsko-niemieckiego, wycofywały się (zgodnie z rozkazami) jednostki tyłowe z zachodniej części Rzeczpospolitej, tam też przewożono rannych i chorych.

Pomocnik Historyczny „Kresy Rzeczpospolitej” (100092) z dnia 16.03.2015; Utrata i pamięć; s. 123
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?