Pomocnik Historyczny

Utrata Kresów

Podpisanie polsko-sowieckiej deklaracji o wzajemnej pomocy wojskowej w walce z hitlerowskimi Niemcami, Moskwa, 4 grudnia 1941 r. Za biurkiem gen. Władysław Sikorski, za nim sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow i polski ambasador w Związku Sowieckim prof. Stanisław Kot, głębiej gen. Władysław Anders, po prawej Józef Stalin. Podpisanie polsko-sowieckiej deklaracji o wzajemnej pomocy wojskowej w walce z hitlerowskimi Niemcami, Moskwa, 4 grudnia 1941 r. Za biurkiem gen. Władysław Sikorski, za nim sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow i polski ambasador w Związku Sowieckim prof. Stanisław Kot, głębiej gen. Władysław Anders, po prawej Józef Stalin. Forum
Los wschodnich ziem Rzeczpospolitej, podzielonej między III Rzeszę i ZSRR, stał się elementem układu sił między sojusznikami, gdy Związek Sowiecki, napadnięty przez Hitlera, dołączył do grona aliantów.
Krzyż Zesłańców Sybiru, ustanowiony przez Sejm w 2003 r. jako „wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939–56 naSyberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości”AN Krzyż Zesłańców Sybiru, ustanowiony przez Sejm w 2003 r. jako „wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939–56 naSyberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości”

Bankiet na Kremlu. W grudniowy wieczór 1941 r. kawalkada samochodów ruszyła przez zaciemnione ulice Moskwy. Limuzyny w asyście motocyklowej eskorty minęły kolejne posterunki kontrolne i zatrzymały się na wewnętrznym dziedzińcu Kremla. Premier Władysław Sikorski i gen. Władysław Anders, dwaj najważniejsi przywódcy walczącej Polski, ruszyli po szkarłatnym dywanie na spotkanie z sowieckim kierownictwem. W oddali słychać było grzmot armat z odległego o kilkanaście kilometrów frontu.

Pomocnik Historyczny „Kresy Rzeczpospolitej” (100092) z dnia 16.03.2015; Utrata i pamięć; s. 130
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?