Pomocnik Historyczny

Kresy (w) pamięci

Wspomnienia kresowej Arkadii

Antysowiecka demonstracja emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, Londyn, 1956 r. Antysowiecka demonstracja emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, Londyn, 1956 r. Ośrodek Karta w Warszawie
Pamiętanie Kresów w PRL było niełatwe, pełne zakrętów, zaskoczeń i niespodzianek.
Prof. medycyny Jerzy Dybicki w domowym muzeum pamiątek. Urodzony w 1923 r. w Baranowiczach, był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.Krzysztof Mystkowski/KFP Prof. medycyny Jerzy Dybicki w domowym muzeum pamiątek. Urodzony w 1923 r. w Baranowiczach, był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Uraz i ulga. „Znałem (…) mieszkańców Gdańska z dawnych kresów wschodnich Polski – notował w „Kartkach z dziennika” Stefan Chwin – którzy nosili w sercu prawdziwy uraz wygnania, tęsknili do utraconych miejsc urodzenia i nawet czasem głośno się odgrażali, że »Lwów i Wilno powinny być znowu nasze«, a równocześnie – tak, równocześnie – czuli wyraźną ulgę, że już nie muszą mieszkać tam, na kresach, w tym kotle raniących się narodów (…) i że, na szczęście, mogą spokojnie żyć w polskim Gdańsku”.

Pomocnik Historyczny „Kresy Rzeczpospolitej” (100092) z dnia 16.03.2015; Utrata i pamięć; s. 144
Oryginalny tytuł tekstu: "Kresy (w) pamięci"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?