Pomocnik Historyczny

Paleologowie

Najemnik Roger de Flor przed obliczem cesarza Andronika II, 1303 r. Zanim zagrożeniem stali się Turcy, Bizancjum było osłabiane wojnami z łacinnikami. Obraz José Moreno Carbonero z XIX w. Najemnik Roger de Flor przed obliczem cesarza Andronika II, 1303 r. Zanim zagrożeniem stali się Turcy, Bizancjum było osłabiane wojnami z łacinnikami. Obraz José Moreno Carbonero z XIX w. AKG
Ostatnia dynastia bizantyjska starała się tchnąć życie w upokorzony IV krucjatą Konstantynopol. Mając islam u bram, angażowała się w pojednanie Kościołów wschodniego i zachodniego.
Alegoryczny portret przedostatniego z władców bizantyjskich, Jana VIII Paleologa, jako Baltazara, jednego z Trzech Króli. Fragment fresku Benozzo Gozzoliego z Pałacu Medyceuszy we Florencji, XV w.AKG Alegoryczny portret przedostatniego z władców bizantyjskich, Jana VIII Paleologa, jako Baltazara, jednego z Trzech Króli. Fragment fresku Benozzo Gozzoliego z Pałacu Medyceuszy we Florencji, XV w.

Nikejski poranek Michała Paleologa. Był koniec lipca 1261 r. Michał VIII Paleolog spał w swej egejskiej rezydencji, gdy o świcie obudziło go delikatne muśnięcie stopy. Dostrzegł swą starszą siostrę Eulogię, która rzekła, że Chrystus uczynił go panem Konstantynopola. Nie mógł uwierzyć, ale oznajmił szybko, że przyjmuje ten podarunek Opatrzności. Kronikarze bizantyjscy zgodnie przytaczają tę scenę, różniąc się jedynie wskazaniem miejsca, ale nie ma to większego znaczenia, czy radosna nowina zastała Michała w ulubionej rezydencji w Nimfajon czy w Nikei, stolicy Cesarstwa Nikejskiego, utworzonego w Azji Mniejszej przez rodzinę Laskarydów, uciekinierów z Konstantynopola, zajętego przez łacinników w 1204 r.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Wielkie dynastie Europy; s. 53