Pomocnik Historyczny

Liturgia rzymskokatolicka

Ornaty zaprojektowane przez znanego francuskiego malarza Henriego Matisse'a do Kaplicy Różańcowej w Klasztorze Sióstr Dominikanek w Vence we Francji Ornaty zaprojektowane przez znanego francuskiego malarza Henriego Matisse'a do Kaplicy Różańcowej w Klasztorze Sióstr Dominikanek w Vence we Francji AN
Pomimo bardzo długiej drogi, jaką od agape do wzoru rzymskiego przeszła katolicka liturgia, stanowi ona serce funkcjonowania Kościoła.

Agape. Liturgia (z greckiego: służba publiczna) to termin rozumiany przez Kościół na wielu płaszczyznach, od instytucjonalnej po teologiczną, lecz można go uprościć do dwóch aspektów. Głównego, tj. działalności kapłańskiej podczas sprawowania kultu, oraz pomocniczego, czyli czynności związanych z posługą chrześcijańską (np. udzielanie sakramentów).

Geneza liturgii, rozumianej przede wszystkim jako sprawowanie mszy świętej, wywodzi się z Nowego Testamentu i nauczania Chrystusa, który odprawiając Ostatnią Wieczerzę, wezwał apostołów, aby czynili to na jego pamiątkę.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Z dziejów chrześcijaństwa i Kościoła; s. 55
Reklama