Pomocnik Historyczny

Rycerze krucjat

Zakony rycerskie

Joannici przygotowują się do obrony swojej siedziby na Rodos przed wojskami Mehmeda II; iluminacja z ok. 1482 r. Joannici przygotowują się do obrony swojej siedziby na Rodos przed wojskami Mehmeda II; iluminacja z ok. 1482 r. AKG
Odrębny rozdział w dziejach chrześcijaństwa stanowią średniowieczne pielgrzymki i krucjaty do Ziemi Świętej, wówczas już na terenach opanowanych przez muzułmanów, i zrodzone w tych okolicznościach zakony rycerskie.
Mapa Jerozolimy z czasów pierwszej krucjaty; miniatura z książki „Historia Hierosolymitana”, XIII w.De Agostini Picture Library/Getty Images Mapa Jerozolimy z czasów pierwszej krucjaty; miniatura z książki „Historia Hierosolymitana”, XIII w.

Pielgrzymi do Ziemi Świętej. Pielgrzymki chrześcijan podążających z Europy do Ziemi Świętej niosły spore wyzwania przed ich uczestnikami, choć były to nieodzowne i pożądane elementy kultu. Do Palestyny – z każdego nieomalże miejsca w Europie – było po prostu daleko. Drogi nie były zbyt pewne, a korzystanie z żeglugi po Morzu Śródziemnym stanowiło wyzwanie dla prawdziwych śmiałków.

W samym tylko XI w., jak wynika z szacunkowych danych, z Europy do Palestyny wyruszyło ok.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Z dziejów chrześcijaństwa i Kościoła; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Rycerze krucjat"
Reklama