Pomocnik Historyczny

W zderzeniu z nowoczesnością

Kościół wobec idei nowoczeności

Francuscy encyklopedyści dyskutują przy obiedzie; rycina Jeana Hubera, XVIII w. Francuscy encyklopedyści dyskutują przy obiedzie; rycina Jeana Hubera, XVIII w. Bianchetti/Leemage
Kościół to próbował podjąć dialog z oświeceniem i modernizmem, to potępiał je w czambuł, zamykając wiernych w oblężonej twierdzy. Ostatecznie jednak wiele z nowoczesności – choć w złagodzonej formie – przyswajał.
Satyra na papieża Piusa VI, który usiłuje się przeciwstawić sekularyzacji w republikańskiej Francji; rycina z epoki.BEW Satyra na papieża Piusa VI, który usiłuje się przeciwstawić sekularyzacji w republikańskiej Francji; rycina z epoki.

Zawód: papież. Wczesnym latem 1799 r. Dyrektoriat I Republiki Francuskiej podjął decyzję w sprawie swego najbardziej prominentnego więźnia. Był nim 81-letni papież Pius VI, uprowadzony z Rzymu przez francuskie straże kilkanaście miesięcy wcześniej – 20 lutego 1798 r. Państwo Kościelne faktycznie przestało wtedy istnieć. Wojska rewolucyjnej Francji opanowały wówczas Wieczne Miasto. Proklamowano powstanie Republiki Rzymskiej. Pius VI został zdetronizowany.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Kościół wobec świata; s. 142
Oryginalny tytuł tekstu: "W zderzeniu z nowoczesnością"
Reklama