Pomocnik Historyczny

Niepodobne do Chrystusa?

Kobiety w dzisiejszym Kościele katolickim

Pastorki anglikańskie z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbyem świętują 20 lat kapłaństwa kobiet, maj 2014 r. Kościół Anglii ma też za sobą inną przełomową decyzję: Libby Lane została w 2015 r. pierwszą kobietą biskupem. Pastorki anglikańskie z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbyem świętują 20 lat kapłaństwa kobiet, maj 2014 r. Kościół Anglii ma też za sobą inną przełomową decyzję: Libby Lane została w 2015 r. pierwszą kobietą biskupem. Mary Turner / Getty Images
Temat kobiet, ledwie na soborze wspomniany, dziś jest jednym z bardziej palących. Czy mowa o reformie władzy kościelnej, funkcjach liturgicznych, rodzinie, Kościół będzie się musiał zmierzyć z pytaniami i postulatami kobiet. W końcu stanowią co najmniej jego połowę.
Kard. George Bernard Flahiff (1905–89). Na synodzie w 1971 r. zaprezentował rekomendację Konferencji Biskupów Kanadyjskich, żeby ustanowić komisję mieszaną do studiowania problemu posługi kobiet.Bettmann/Corbis Kard. George Bernard Flahiff (1905–89). Na synodzie w 1971 r. zaprezentował rekomendację Konferencji Biskupów Kanadyjskich, żeby ustanowić komisję mieszaną do studiowania problemu posługi kobiet.

Bez zaproszenia. Uwspółcześnienie (aggiornamento), o którym mówił papież Jan XXIII, zwołując Sobór Watykański II, obudziło wiele nadziei, również wśród kobiet. W świecie poza Kościołem miały coraz większą wolność. Słysząc o odczytywaniu znaków czasu, mogły oczekiwać, że Kościół zmieni się także wobec nich. Z tym że nikt nawet nie pomyślał o zaproszeniu ich na sobór.

Niektóre same próbowały o tym przypomnieć.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Kościół wobec świata; s. 148
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepodobne do Chrystusa?"
Reklama