Pomocnik Historyczny

Na trzecie tysiąclecie

Diagnozy dotyczące przyszłości chrześcijaństwa

Figura Chrystusa Odkupiciela na szczycie góry Corcovado nad Rio de Janeiro. Figura Chrystusa Odkupiciela na szczycie góry Corcovado nad Rio de Janeiro. Douglas Engle/AustralFoto / EAST NEWS
Przyszłość chrześcijaństwa. Diagnozy i prognozy.

Prognoza na 2050 r.

W połowie XXI w. chrześcijaństwo wciąż będzie największą religią świata, ale zaraz za nim uplasuje się islam. Wprawdzie chrześcijaństwo to nie tylko katolicyzm, jednak katolicy pozostaną za cztery dekady największą konfesją chrześcijańską. Wyniki badań, analiz i symulacji Pew Research Center, renomowanej amerykańskiej firmy socjologicznej o zasięgu globalnym, są takie, że w 2050 r. chrześcijanie będą stanowili 31,4 proc. światowej populacji, a muzułmanie 29,7 proc. Islam przewyższy liczebnie chrześcijaństwo u progu XXII w. Może tak się stać m.in. z powodów demograficznych.

Muzułmanie rodzą się częściej niż wyznawcy wszystkich innych większych religii i choćby tylko z tego powodu islam będzie rósł najszybciej. Przewiduje się więc, że chrześcijan do 2050 r. przybędzie prawie 750 mln, wyznawców islamu 1,16 mld. Osób nieidentyfikujących się z żadnym wyznaniem przybędzie stosunkowo niewiele, bo niecałe 100 mln, a ich udział procentowy w populacji globalnej skurczy się z 16,4 proc. w 2010 r. do 13,2 proc. w 2050 r.

Za czterdzieści lat chrześcijanie przestaną być większością religijną w społeczeństwach Wielkiej Brytanii i Australii, a we Francji, Nowej Zelandii i Holandii największą grupą (choć jeszcze nie większością) będą bezwyznaniowcy (w tym ateiści i agnostycy). Wnioski wydają się takie, że jeśli coś zagraża chrześcijaństwu, to przede wszystkim wielość religijnych ofert w świecie zglobalizowanym i objętym coraz gęstszą siecią informacyjną.

Zagrożenia dla chrześcijan

Chrześcijanie nie uciekają dziś przed ateistami dybiącymi na ich życie i majątek, lecz przed tzw. Państwem Islamskim w Syrii i Iraku i innymi odwołującymi się do islamu grupami politycznymi i zbrojnymi siejącymi chaos, śmierć i zniszczenie nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w Afryce i Azji.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Kościół wobec świata; s. 176
Oryginalny tytuł tekstu: "Na trzecie tysiąclecie"
Reklama