Pomocnik Historyczny

Piast zjadł Popiela

Baśniowe opowieści o pierwszych Piastach

Anioły odwiedzają chatę Piasta, ilustracja z albumu historycznego, François Le Villain, 1836 r. Anioły odwiedzają chatę Piasta, ilustracja z albumu historycznego, François Le Villain, 1836 r. AN
W jakim celu Gall Anonim przytoczył baśniową opowieść o Piaście i Popielu?
Popiel i jego legendarna siedziba w Kruszwicy pożerane przez myszy, ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego „Icones książąt i królów polskich”, 1605 r.AN Popiel i jego legendarna siedziba w Kruszwicy pożerane przez myszy, ilustracja z dzieła ks. Jana Głuchowskiego „Icones książąt i królów polskich”, 1605 r.

Rozbiór legendy. Najwcześniejsze dzieje Polski są dla większości z nas baśnią, zbiorem fascynujących legend, które opowiedziano nam w dzieciństwie i które na zawsze pozostają w pamięci. Słyszeliśmy o ubogim, lecz zacnym Piaście Kołodzieju, który został nawiedzony przez anioły. Pamiętamy okrutnego Popiela i jego zbrodniczą małżonkę, polską lady Makbet, pożartych przez myszy w kruszwickiej wieży. Wiemy, że była kiedyś Wanda, co nie chciała Niemca, a pod wawelskim zamkiem mieszkał smok, zabity chytrze przez szewca Dratewkę.

Pomocnik Historyczny „Narodziny Polski” (100103) z dnia 14.12.2015; O narodzinach państwa Piastów; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Piast zjadł Popiela"
Reklama