Pomocnik Historyczny

Niosące wiarę

Misyjna działalność królowych w Europie

Św. Helena z synem Konstantynem Wielkim, którego namawiała na przyjęcie chrześcijaństwa, ikona rosyjska z XVII w. Św. Helena z synem Konstantynem Wielkim, którego namawiała na przyjęcie chrześcijaństwa, ikona rosyjska z XVII w. BEW
Skąd się wziął w przekazach motyw ewangelizującej królowej, np. Dobrawy, pierwszej żony Mieszka?
Królewna Klotylda, która poślubiła pogańskiego króla Franków Chlodwiga, ilustracja z „Wielkich kronik Francji“, XIV–XV w.AN Królewna Klotylda, która poślubiła pogańskiego króla Franków Chlodwiga, ilustracja z „Wielkich kronik Francji“, XIV–XV w.

Ewangelizujące królowe. Czeska księżniczka Dobrawa zapisała się w polskiej tradycji historycznej jako świątobliwa niewiasta, która sprowadziła do Polski wiarę chrześcijańską, i matka pierwszego z wielkich królów Polski – Bolesława Chrobrego. Znacznie rzadziej mówi się, że należała do licznej wspólnoty królowych chrześcijanek, które zachętą i namową nakłaniały swoich mężów pogan do chrztu. Spotykamy je w całej Europie, we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Brytanii oraz w Europie środkowo-wschodniej, aż po Ruś. Wedle określenia Urszuli Borkowskiej były ewangelizującymi królowymi, opromieniającymi niezwykłą pobożnością i cnotą początki nowych dynastii.

Augusta Helena. Ich tradycja sięga czasów wczesnego chrześcijaństwa, pierwszą bowiem i najbardziej znaną ewangelizującą władczynią była cesarzowa Helena (zmarła ok. 330 r.). Urodziła się w Bitynii w dość pośledniej rodzinie, bo jako córka oberżysty. W młodości związała się z rzymskim generałem Konstancjuszem, chwalonym przez współczesnych jako człowiek prawy i kompetentny zarządca prowincji imperium. Średniowieczna tradycja przypisała jej główną zasługę w nawróceniu syna, cesarza Konstantyna, który jako pierwszy władca Imperium Rzymskiego został chrześcijaninem i w 313 r. edyktem mediolańskim zagwarantował chrześcijanom swobodę kultu. Jego matka Helena niewątpliwie cieszyła się wielkim poważaniem na dworze syna, który nadał jej tytuł augusty, i miała wpływ na rządy, przez co mogła aktywnie wspierać współwyznawców. Już jako cesarzowa podjęła trud pielgrzymki do Jerozolimy, gdzie wedle późniejszej tradycji miała odnaleźć drzewo Krzyża Świętego, na którym skonał Chrystus.

Pomocnik Historyczny „Narodziny Polski” (100103) z dnia 14.12.2015; O narodzinach państwa Piastów; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Niosące wiarę"
Reklama