Pomocnik Historyczny

XVIII i XIX w.

Początki Polski w wyobrażeniu ludzi kultury

„Pielgrzymi u Piasta”, obraz Kornelego Szlegela z XIX w. „Pielgrzymi u Piasta”, obraz Kornelego Szlegela z XIX w. AN
Jakie były oświeceniowe, romantyczne i pozytywistyczne opinie o początkach Polski?
Ilustracja do „Starej baśni” Józefa Ignacego Kraszewskiego, drzeworyt Michała Elwiro Andriollego, XIX w.Zbiory Muzeum Literatury/EAST NEWS Ilustracja do „Starej baśni” Józefa Ignacego Kraszewskiego, drzeworyt Michała Elwiro Andriollego, XIX w.

Zlecenie od króla. „Nie masz na świecie narodu, który by przez miłość obywatelstwa wrodzoną nie życzył sobie wiedzieć o początkach swoich; nie masz na świecie narodu, który by mógł mieć dokładną, a przynajmniej jakąkolwiek do prawdy podobną wiadomość o nich” – stwierdzał Adam Naruszewicz, zmarły w 1796 r. jeden z największych historyków tych czasów. Jego stanowisko bardzo dobrze oddaje oświeceniowy sceptycyzm co do prawdziwości przekazów o najdawniejszych dziejach Polski. W latach 1780–86 wydał sześć tomów monumentalnej „Historii narodu polskiego” doprowadzonej do czasów jagiellońskich.

Prace nad dziełem wynikały z zachęty samego króla. Stanisław August Poniatowski wzywał Naruszewicza do „bajecznych powieści uprzątnięcia” i wskazania narodowi, „skąd przyszedł, gdzie siedzi i jak urósł”. Ostatecznie zresztą historyk z zadania tego się nie wywiązał. Druk „Historii narodu polskiego” rozpoczął od tomu przedstawiającego panowanie Mieszka I, uznał bowiem, że „nie możemy o Piaście i jego następcach aż do Mieczysława Pierwszego pewnego nic powiedzieć”. Także Stanisław Trembecki stwierdzał, że dopiero od Mieszka I „z większą pewnością potomków Piasta dzieła do naszej przyszły wiadomości” i z tą chwilą „liczyć by dopiero dzieje wiary zupełnie godne należało”.

Polemika z mitem sarmackim. Wystąpienia te wpisywały się w spór o początki narodu i państwa polskiego, który trwał od lat 60. XVIII w. Do tej pory – począwszy od XV w. – bardzo silny był mit sarmacki. Historycy renesansowi, a później ich kontynuatorzy wskazywali, że przodkami Polaków byli Sarmaci.

Pomocnik Historyczny „Narodziny Polski” (100103) z dnia 14.12.2015; Suplement; s. 142
Oryginalny tytuł tekstu: "XVIII i XIX w."
Reklama