Pomocnik Historyczny

„Panowie, podpalcie Europę!”

Okoliczności powstania projektu sabotażu i dywersji

Trening spadochronowy żołnierzy Special Operation Executive (SOE) w Wielkiej Brytanii w 1941 r. Trening spadochronowy żołnierzy Special Operation Executive (SOE) w Wielkiej Brytanii w 1941 r. akg-images / EAST NEWS
W jakich okolicznościach narodziła się podczas II wojny koncepcja sabotażu i dywersji.
Za najbardziej obiecującą na przełomie lat 1940 i 1941 – ze względu na skalę ruchu oporu – uznawano w Londynie Polskę.Archiwum Jednostki Wojskowej Grom Za najbardziej obiecującą na przełomie lat 1940 i 1941 – ze względu na skalę ruchu oporu – uznawano w Londynie Polskę.

Brytyjczycy w okrążeniu. Brytyjczycy w przededniu II wojny światowej i w okresie tzw. dziwnej wojny (październik 1939 r. – kwiecień 1940 r.) nie przywiązywali większej wagi do działań partyzanckich czy sabotażu. Wprawdzie Wielka Brytania i Francja po napaści III Rzeszy na Polskę wypowiedziały 3 września 1939 r. wojnę państwu Hitlera, ale wybrały strategię bierności. W Londynie i Paryżu przygotowywano się do starcia z Niemcami na froncie zachodnim wiosną 1940 r., licząc jednak, że do tego czasu Adolf Hitler zostanie obalony przez konserwatywną opozycję, mającą poparcie wśród generalicji.

Pomocnik Historyczny „Cichociemni” (100107) z dnia 25.04.2016; Epoka; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "„Panowie, podpalcie Europę!”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >