Pomocnik Historyczny

Między przedmurzem chrześcijaństwa a posłem z Lechistanu

Orszak Piotra Potockiego, ostatniego posła Rzeczpospolitej w Stambule, w 1790 r.; obraz z ok. 1792 r. Orszak Piotra Potockiego, ostatniego posła Rzeczpospolitej w Stambule, w 1790 r.; obraz z ok. 1792 r. Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie
Dzieje stosunków polsko-osmańskich najczęściej sprowadzają się do wojen polsko-tureckich, z ich kulminacją pod Wiedniem. Jednakże wieki powiązań Rzeczpospolitej i Imperium Osmańskiego miały skutki wykraczające daleko poza pola bitew.
Oficjalny list sułtana Bajazyda I do króla Jana I Olbrachta, XV w.AN Oficjalny list sułtana Bajazyda I do króla Jana I Olbrachta, XV w.

Krucjaty i poselstwo. Pod koniec XIV i na początku XV w. zachodnia Europa doświadczyła nowej fali popularności idei krucjat przeciwko wrogom Kościoła. W przeciwieństwie do poprzednich stuleci ich celem nie miało być odzyskanie Ziemi Świętej z rąk muzułmanów, lecz obrona chrześcijaństwa przed ekspansją Osmanów, którzy w ciągu niecałego stulecia rozszerzyli swoje panowanie z obszaru księstewka na bizantyjskim pograniczu do największej potęgi na Bałkanach i w Azji Mniejszej.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Turków” (100109) z dnia 13.06.2016; Wielkie Imperium; s. 77
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >