Pomocnik Historyczny

Sarmata od Tatarzyna

Turkizmy w kulturze polskiej

Kopia buzdyganu z XVII w. przygotowana na potrzeby filmu „Ogniem i mieczem” Kopia buzdyganu z XVII w. przygotowana na potrzeby filmu „Ogniem i mieczem” Zenon Zyburtowicz / EAST NEWS
Wpływy turkijskie w polskiej kulturze to fragment wpływów orientalnych. Niektóre zapożyczenia są bezpośrednie, inne – przede wszystkim perskiego lub arabskiego pochodzenia – trafiły za pośrednictwem Turków osmańskich i Tatarów, w postaci już przez nich przetworzonej.
Na stronie obok: Szlachcic w kontuszu; litografia z początków XVII w.Archiv Gerstenberg/Ullstein Bild/BEW Na stronie obok: Szlachcic w kontuszu; litografia z początków XVII w.

Spotkanie światów. Do granic świata słowiańskiego ludy turkijskie dotarły daleko wcześniej, zanim nadszedł 1414 r., a wraz z nim nawiązanie oficjalnych relacji polsko-osmańskich. Nie można jednoznacznie stwierdzić, od kiedy datują się wpływy tych ludów na kulturę polską. Zjawisko to następowało stopniowo, początkowo za pośrednictwem Słowian wschodnich i południowych, potem także w wyniku kontaktów bezpośrednich. Pierwsze spotkania turkijsko-słowiańskie, najpewniej głównie militarne, miały miejsce w rejonach nadgranicznych przed XIII w.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Turków” (100109) z dnia 13.06.2016; Wielkie Imperium; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Sarmata od Tatarzyna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >