Pomocnik Historyczny

Atomowa Wisła

W Polsce mieliśmy ładunki jądrowe: co się z nimi stało

Obiekt specjalny nr 3001 (kryptonim Poligon) w Podborsku k. Białogardu, były sowiecki skład broni jądrowej. Obiekt specjalny nr 3001 (kryptonim Poligon) w Podborsku k. Białogardu, były sowiecki skład broni jądrowej. Kamil Jurkowski / Forum
Na terenie PRL Związek Sowiecki przechowywał własne ładunki jądrowe oraz te przeznaczone dla polskiego wojska – w magazynach wybudowanych specjalnie w tym celu przez tutejsze jednostki wojskowe. Program otrzymał kryptonim Wisła.
Wewnątrz tajnych magazynów w Podborsku.Kamil Jurkowski/Forum Wewnątrz tajnych magazynów w Podborsku.

Sowieckie składy. Broń jądrowa na terytorium Polski znalazła się najprawdopodobniej na początku lat 60. Wówczas wojska sowieckie w pobliżu Szprotawy wybudowały pierwszy magazyn, w którym przechowywano ładunki nuklearne. W następnych dziesięcioleciach w Polsce oraz innych krajach Układu Warszawskiego budowano kolejne tego typu obiekty. Były one jednak przeznaczone dla wojsk ZSRR i nie wiemy dokładnie, jak dużo ich było i jakie środki były w nich przechowywane. W połowie dekady Moskwa zdecydowała podzielić się w ograniczony sposób tą szczególnie śmiercionośną bronią ze swoimi sojusznikami.

Pomocnik Historyczny „Polska broń” (100113) z dnia 06.11.2016; Konteksty; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "Atomowa Wisła"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >