Pomocnik Historyczny

Długi romans z bronią

Jak się zmieniał stosunek do militariów na przestrzeni lat

Broń epoki postheroizmu – amerykański żołnierz z dronem, Ghazni, Afganistan, 2012 r. Broń epoki postheroizmu – amerykański żołnierz z dronem, Ghazni, Afganistan, 2012 r. Sgt. Michael J. Macleod/Zuma Press / Forum
Funkcja broni nigdy nie ograniczała się do narzędzia stosowanego w walce. Od zarania dziejów wpływa ona na ludzką naturę, jest obiektem kultu, symbolem modernizacji albo heroizmu. Ma też wrogów.
Czarnoskóry żołnierz z bronią i w uniformie Unii z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej, 1861-65 r.Library of Congress Czarnoskóry żołnierz z bronią i w uniformie Unii z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej, 1861-65 r.

Od Szczerbca do dronów. Zjawisko wojny i wszelkich narzędzi z nią związanych – niezależnie od kultury czy geografii – łatwo ulegało sakralizacji, tym samym, jak pisze Elżbieta Olzacka w książce „Wojna a kultura”, „wojenne działania na ziemi zawsze ocierały się o wymiar boski”.

Chęć przydania broni cech mistycznych była powszechna i istniała u zarania cywilizacji. W czasach chrześcijańskich wyrazem tego były ryte na mieczach inskrypcje w formie liter DIC (od łac.

Pomocnik Historyczny „Polska broń” (100113) z dnia 06.11.2016; Konteksty; s. 126
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi romans z bronią"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >