Pomocnik Historyczny

Familia Franciszka Józefa I

Franciszek Józef z Elżbietą oraz dziećmi i wnukami. Z lewej Maria Waleria, w środku Rudolf z żoną Stefanią i córką Elżbietą, z prawej Gisela z mężem Leopoldem Bawarskim i czworgiem dzieci, 1888 r.

 

Franciszek Józef z Elżbietą oraz dziećmi i wnukamiBEWFranciszek Józef z Elżbietą oraz dziećmi i wnukami

 

Franciszek Karol (1802–78), arcyksiążę, ojciec. Syn cesarza Franciszka II. Nie lubił zajmować się polityką, unikał oficjalnych funkcji. Skromny i spokojny, pozostawał w cieniu ambitnej żony. Jego zainteresowania koncentrowały się wokół teatru i polowania.

 

Franciszek KarolAlamy/BEWFranciszek Karol

 

Zofia (1805–72), księżniczka bawarska, matka. Bigotka, postrach dworu wiedeńskiego. Brakowało jej wykształcenia i miała dość ciasną umysłowość, ale była ambitna i energiczna. Brała czynny udział w życiu politycznym cesarstwa i miała przemożny wpływ na syna.

 

ZofiaBEWZofia

 

Franciszek Józef (1830–1916). Najdłużej panujący cesarz Austrii, przeprowadził ją od absolutyzmu do konstytucjonalizmu. Zachowawczy politycznie, konserwatywny katolik. Ostatnie ogniwo scalające monarchię, która rozpadła się wkrótce po jego śmierci.

 

Franciszek JózefANFranciszek Józef

 

Ferdynand Maksymilian (1832–67), arcyksiążę, brat. Romantyk, lubił poezję, nie miał zdolności organizacyjnych, człowiek rozrzutny. Interesował się odkryciami naukowymi i geograficznymi. Jako Maksymilian I ogłosił się cesarzem Meksyku, gdzie został rozstrzelany przez rewolucjonistów.

 

Ferdynand MaksymilianBEWFerdynand Maksymilian

 

Karol Ludwik (1833–96), arcyksiążę, brat. Ponieważ Rudolf (syn Franciszka Józefa) nie doczekał się męskiego potomka, prawo do korony cesarskiej przeszło na niego i jego synów. Najwyższym jednak urzędem, jaki zajmował, było gubernatorstwo Tyrolu.

Pomocnik Historyczny „Franciszek Józef I” (100115) z dnia 12.12.2016; Epoka i postać; s. 24
Reklama