Pomocnik Historyczny

Dokumenty/Pisma

Podpis Franciszka Józefa Podpis Franciszka Józefa ÖNB/APA / PAP
Osobista pieczęć cesarza wyrzeźbiona na kształt popiersia mężczyzny w stroju węgierskimInterfoto/Forum Osobista pieczęć cesarza wyrzeźbiona na kształt popiersia mężczyzny w stroju węgierskim

Obejmujemy w posiadanie tron

Manifest intronizacyjny ogłoszony 2 grudnia 1848  r. w Ołomuńcu.

My Franciszek Józef I, z Bożej łaski cesarz Austrii etc.

Uznając z własnego przekonania potrzebę i wysoką wartość instytucji wolnych i zgodnych z duchem czasu, wkraczamy z ufnością na drogę, która ma nas doprowadzić do zbawczego przekształcenia i odmłodzenia całej monarchii.

Na podstawach prawdziwej wolności, równouprawnienia wszelkich ludów państwa i równości wszystkich obywateli wobec prawa, jako też na podstawie współudziału przedstawicieli ludu w ustawodawstwie, powstanie ojczyzna na nowo w dawnej wielkości, ale z odmłodzonymi siłami, niezachwiana budowa wśród burz czasu, obszerne schronisko dla ludów różnego języka, które od wieków obejmuje braterski węzeł pod berłem Naszych Ojców. (...)

Silnie zdecydowani utrzymać niezmącony blask korony i nieuszczuploną całość monarchii, gotowi jednak podzielić się Naszymi prawami z przedstawicielami Naszych ludów, liczymy na to, że przy Boskiej pomocy i w porozumieniu się z ludami uda się Nam połączyć wszystkie kraje i szczepy monarchii w jedno wielkie ciało państwowe. (...)

Ciężkie doświadczenia spadły na Nas, porządek i spokój zostały zakłócone w niektórych okolicach monarchii. W jednej części monarchii [na Węgrzech] gore jeszcze dziś wojna domowa. Poczyniono wszelkie zarządzenia, by wszędzie przywrócić poszanowanie dla prawa. Pokonanie powstania i powrót wewnętrznego pokoju są pierwszymi warunkami szczęśliwego powodzenia wielkiego dzieła konstytucyjnego. (...)

Ludy Austrii, obejmujemy w posiadanie tron Naszych Ojców w poważnej chwili. Wielkie są obowiązki, wielka też odpowiedzialność, które Bóg na nas wkłada. Opieka Boska będzie nam towarzyszyć.

Zmuszeni do uznania dokumentu konstytucyjnego za pozbawiony siły

Patent sylwestrowy, który przekreślił konstytucję (zatwierdzoną zresztą przez Franciszka Józefa w 1849 r.

Pomocnik Historyczny „Franciszek Józef I” (100115) z dnia 12.12.2016; Dokumenty; s. 142
Reklama