Pomocnik Historyczny

Karolińska monarchia założycielska

Próby zjednoczenia Europy przez Imperium Karolingów

Karol nadzorujący budowę pałacu w Akwizgranie, ilustracja z XV w. Karol nadzorujący budowę pałacu w Akwizgranie, ilustracja z XV w. Getty Images
W otoczeniu Karola Wielkiego zrodziła się wizja połączenia elementów chrześcijańskich, rzymskich i frankijskich. Pozwalało to spoić w jedną całość różne wątki tradycji licznych społeczności zamieszkujących zachodnią część kontynentu po upadku – i na gruzach – Rzymu.
Marek Sobczak/Polityka

Wtargnięcie barbarzyńców. W V w. wtargnięcie barbarzyńców w granice imperium rzymskiego doprowadziło do załamania się w jego zachodniej części starego cesarskiego porządku. W Brytanii, którą legiony opuściły już w 407 r., rzymskie struktury władzy zostały szybko zastąpione przez nowo powstające celtyckie, a później germańskie organizmy polityczne. W Galii osiedleni w początkach V w. w charakterze rzymskich sprzymierzeńców Wizygoci, mający bronić cesarstwa przed wdzierającymi się na jego terytorium innymi grupami barbarzyńców, stopniowo podporządkowywali sobie obszary położone na południe od Loary, a następnie rozciągnęli swoją władzę na Hiszpanię.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wspólnej Europy" (100117) z dnia 23.04.2019; Wczoraj; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Karolińska monarchia założycielska"