Pomocnik Historyczny

Ostatnia prosta

Polska wstępuje do Unii Europejskiej

Premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i prezydent Aleksander Kwaśniewski w chwilę po podpisaniu traktatu akcesyjnego w Atenach, 16 kwietnia 2003 r. Premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i prezydent Aleksander Kwaśniewski w chwilę po podpisaniu traktatu akcesyjnego w Atenach, 16 kwietnia 2003 r. PAP
Końcowy etap negocjacji akcesyjnych oraz debata referendalna w sprawie przystąpienia Polski do UE widziane oczami uczestników tych wydarzeń.
Danuta Hübner, minister ds. europejskich (2003–04), za stosem traktatu akcesyjnego (5,5 tys. stron, 20 kg), fot. z marca 2003 r.PAP Danuta Hübner, minister ds. europejskich (2003–04), za stosem traktatu akcesyjnego (5,5 tys. stron, 20 kg), fot. z marca 2003 r.

Jak zostać w grze. Na szczycie unii w belgijskim Laeken, 14 i 15 grudnia 2001 r., Polskę reprezentowała kolejna ekipa rządowa, gdyż na jesieni wybory wygrała lewica i koalicyjny rząd SLD/Unia Pracy i PSL utworzył Leszek Miller. Danuta Hübner, minister ds. europejskich, zwracała uwagę, że w Laeken po raz pierwszy już nie mówiono o candidate countries, ale future members. W drodze powrotnej w samolocie Jan Truszczyński, który od 23 października pełnił funkcję głównego negocjatora, opowiadał dziennikarzom o dopłatach bezpośrednich dla rolników, bardzo wrażliwym wówczas temacie.