Pomocnik Historyczny

Długi cień pesymizmu

Czy Unia Europejska się rozpadnie?

Pomnik mitycznej Europy na greckiej Krecie. Pomnik mitycznej Europy na greckiej Krecie. Alamy / BEW
Mimo częstych przepowiedni o rozpadzie Unii Europejskiej, nie wydaje się on prawdopodobny. Nawet ci politycy, którzy ją atakują, zbyt dużo korzystają na jej istnieniu. Erozja członkostwa krajów rządzonych przez populistów jest jednak realnym zagrożeniem.
Karta do głosowania w brytyjskim referendum z 2016 r. Brexit może wyzwolić unię z ograniczeń narzucanych przez Londyn.Getty Images Karta do głosowania w brytyjskim referendum z 2016 r. Brexit może wyzwolić unię z ograniczeń narzucanych przez Londyn.

Populizm nieliberalnych demokratów. Ze wszystkich zagrożeń czyhających na Unię Europejską najpoważniejszy jest populizm oraz rozwój nieliberalnej lub tzw. suwerennej demokracji. Nie jest to bynajmniej nowy nurt w polityce. Nieliberalni demokraci istnieją od przeszło stulecia. Przyjąwszy oświeceniowe przekonanie, że to wyrażona w wyborach wola rządzonych jest właściwym źródłem legitymizacji władzy, odrzucają całą resztę oświeceniowej wizji: racjonalizm, wiarę w postęp, poszanowanie mniejszości i odmiennych opinii.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wspólnej Europy" (100117) z dnia 23.04.2019; Jutro; s. 140
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi cień pesymizmu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >