Pomocnik Historyczny

„Konieczne są szczere wyjaśnienia”

W rosyjskiej niewoli: śledztwo i zeznania

Tadeusz Kościuszko w niewoli odmawia przyjęcia szabli od carycy Katarzyny II, grafika George’a Poilleux Saint-Ange’a z 1883 r. Tadeusz Kościuszko w niewoli odmawia przyjęcia szabli od carycy Katarzyny II, grafika George’a Poilleux Saint-Ange’a z 1883 r. Library of Congress
Przesłuchania w Petersburgu, rozpoczęte w 1794 r., to pierwszy przypadek śledztwa prowadzonego przez aparat zaborczego państwa wobec przywódców polskiego ruchu niepodległościowego. Jak wypadł Kościuszko?
Car Paweł I odwiedza Kościuszkę i zapowiada jego uwolnienie, miedzioryt Thomasa Gaugaina według obrazu Aleksandra Orłowskiego, 1801 r.Polona Car Paweł I odwiedza Kościuszkę i zapowiada jego uwolnienie, miedzioryt Thomasa Gaugaina według obrazu Aleksandra Orłowskiego, 1801 r.

Bezprawne śledztwo. Łódź, która przewiozła przez Newę Tadeusza Kościuszkę i jego dwóch towarzyszy, sekretarza Juliana Ursyna Niemcewicza i adiutanta majora Stanisława Fiszera, przybiła do nabrzeża twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu wieczorem 10 grudnia 1794 r. Cierpiącego z odniesionych ran naczelnika przeniesiono do wyznaczonego dla niego pokoju w mieszkaniu komendanta twierdzy. Niemcewicz i Fiszer pozostali w sali wypełnionej urzędnikami.

Pomocnik Historyczny „Tadeusz Kościuszko" (100119) z dnia 24.04.2017; Konteksty; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "„Konieczne są szczere wyjaśnienia”"
Reklama