Hidźrowie – ani mężczyźni, ani kobiety, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych grup w Indiach
Mężczyzna, aby w pełni stać się hidźrą, musi przejść kastrację.
Grupa indyjskich hidźrów
BEW

Grupa indyjskich hidźrów

Co to za człowiek. Hidźrą staje się osoba urodzona jako mężczyzna, czasem hermafrodyta, która przyjmuje kobiece zachowania i ubiór oraz w formalny sposób zostaje przyjęta do tej grupy. Hidźra, rzeczownik rodzaju męskiego o niepewnej etymologii, ma charakter pejoratywny. Pochodzi on z języka urdu i być może wiąże się z perskim hiz (zniewieściały) lub hećgah, ten, który jest nigdzie (od heć – nic, coś nieważnego). Można też wywodzić jego znaczenie z arabskiego hjr (ten, który opuścił własny ród).

We współczesnych Indiach słowo hidźra używane jest w odniesieniu do mężczyzny pozbawionego męskości, eunucha, impotenta i ma aspekt deprecjonujący. W różnych stanach indyjskich określani przeróżnymi mianami (np. khunsa, masiba, dźogappa, kothi, chusra, ali, ćakka, śiw-śakti, thirunangai) sami nazywają siebie kinnar (dosł. co to za człowiek) lub arawani (w nawiązaniu do wątku transseksualnego z południowej wersji „Mahabharaty”).

Starożytne korzenie. W starożytnych Indiach współwystępowanie trzech płci nie było kwestionowane. Już w wedach wzmiankuje się o trzech naturach: męskiej, żeńskiej i trzeciej (sanskr. tritija prakriti). Trzecia natura jest połączeniem dwóch pierwszych w różnych stopniach: od interseksualizmu przez transwestytyzm aż po transseksualizm. Staroindyjski językoznawca Patańdźali w swej gramatyce sanskrytu wymieniał trzy rodzaje gramatyczne wywodzące się z trzech płci naturalnych (męski: pums-prakriti, żeński: stri-prakriti i nijaki: napumsaka). O trzech płciach mówi się także w kodeksie prawnym „Manusmriti” czy traktacie o miłości „Kamasutra”. W starożytnym systemie astrologii (dźjotisza) każda z dziewięciu planet ma swoją płeć. Z trzecią płcią związane są Merkury, Saturn i Ketu (księżyc malejący). Śiwa, jeden z czołowych bogów hinduskiego panteonu, jest czczony m.in. jako Ardhanariśwara (dosł. bóg będący półkobietą). Śiwa Ardhanariśwara to połączenie, zlanie się natur boga i jego małżonki Parwati.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną