Pomocnik Historyczny

„Niewidywana u innych królów wspaniałość”

Jagiellonowie – patroni sztuk i nauk

Jagiełło i Jadwiga jako fundatorzy Akademii Krakowskiej na obrazie z XVI w. Jagiełło i Jadwiga jako fundatorzy Akademii Krakowskiej na obrazie z XVI w. AN
Mecenasi artystów i uczonych.
Artysta nadworny ostatnich Jagiellonów, Gian Giacomo Caraglio, na portrecie Parisa Bordonego z 1553 r.Anna Stankiewicz/Zamek Królewski na Wawelu Artysta nadworny ostatnich Jagiellonów, Gian Giacomo Caraglio, na portrecie Parisa Bordonego z 1553 r.

Wymowa pewnego portretu. Na portrecie z 1553 r. Gian Giacomo Caraglio, wysokiej klasy złotnik, rytownik i płatnerz z Werony, jest odziany w pozbawiony ozdób strój dworzanina. Wyciąga dłoń w kierunku białego orła w koronie z monogramem królewskim na szyi (SA, od Sigismundus Augustus). Ptak, przesadnie smukły, rozpościera skrzydła, którymi zdaje się obejmować mistrza. Obaj spoglądają na siebie: królewskie zwierzę dominująco z góry, artysta w uniżonej pozie. Caraglio, twórca wielu klejnotów królewskich Jagiellonów, w tym serii medali z podobiznami władców, trafił na dwór Zygmunta I Starego w 1545 r.

Pomocnik Historyczny „Jagiellonowie” (100125) z dnia 16.10.2017; Konteksty; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "„Niewidywana u innych królów wspaniałość”"