Pomocnik Historyczny

„Naśladuj swych ojców i dziadów”

Polityka wewnętrzna i system organizacji starożytnego Egiptu

Kapłan boga Horusa, wizerunek na trumnie z Okresu Ptolemejskiego. Kapłan boga Horusa, wizerunek na trumnie z Okresu Ptolemejskiego. Metropolitan Museum of Art
Niezwykłe osiągnięcia egipskiej cywilizacji były możliwe dzięki stabilnemu i efektywnemu systemowi polityczno-społecznemu.
Pisarz Baj pracujący w administracji świątyni Sethiego I, trzymający stelę z hymnem do słońca, rzeźba z wapienia, czasy XIX dynastii.Metropolitan Museum of Art Pisarz Baj pracujący w administracji świątyni Sethiego I, trzymający stelę z hymnem do słońca, rzeźba z wapienia, czasy XIX dynastii.

Hierarchia, tradycja, zarządzanie. Państwo egipskie przez trzy tysiące lat, od Narmera do Kleopatry VII, trwało, wychodząc cało ze wszystkich historycznych zawieruch. W jego ramach funkcjonowało patriarchalne społeczeństwo, w którym jednak kobieta mogła zostać legalnie panującym faraonem, a hierarchiczna struktura społeczna nie blokowała możliwości awansu dzięki osobistym zdolnościom. Państwo to było szczególną formą monarchii, gdzie król, dziecko boga słońca, pośredniczył między światem bogów a ludzkością.

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Konteksty; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "„Naśladuj swych ojców i dziadów”"