Pomocnik Historyczny

„Ci, co kiedyś wznosili pałace”

Luksus w pałacu faraonów

Muzycy i tancerki na malowidle grobowym z czasów Nowego Państwa. Muzycy i tancerki na malowidle grobowym z czasów Nowego Państwa. Getty Images
Życie codzienne w królewskich siedzibach.
Lusterko ze srebra z drewnianą pozłacaną rączką w formie twarzy bogini Hathor znalezione w grobie jednej z trzech zagranicznych żon Thotmesa III, okres Nowego Państwa.Metropolitan Museum of Art Lusterko ze srebra z drewnianą pozłacaną rączką w formie twarzy bogini Hathor znalezione w grobie jednej z trzech zagranicznych żon Thotmesa III, okres Nowego Państwa.

Co zostało z pałaców. Gdy chcemy wyobrazić sobie życie w pałacu faraona, to sporo musimy pozostawić wyobraźni, bo świadectw mówiących o królewskich dworach zachowało się niewiele. W przeciwieństwie do świątyń, budowanych z kamienia, domy mieszkalne, rezydencje wiejskie i pałace królewskie wznoszono z gliny – dlatego niewiele z nich zostało. Jedynie niektóre ich elementy, głównie te, które miały znaczenie konstrukcyjne, były z trwalszego materiału. Luksusowe przedmioty, jakie się zachowały, pochodzą z grobów i nie zawsze wiemy, czy używano ich wcześniej w doczesnym życiu.

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Konteksty; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "„Ci, co kiedyś wznosili pałace”"