Pomocnik Historyczny

„W kraju mojego brata złoto jest pospolite jak pył”

Skąd brało się bogactwo starożytnego Egipu

Zajęcia gospodarcze na malowidle z grobowca Nebimena, czasy Nowego Państwa. U góry widać winobranie, w części środkowej tłoczenie wina i wlewanie go do amfor, na dole znakowanie i liczenie bydła. Zajęcia gospodarcze na malowidle z grobowca Nebimena, czasy Nowego Państwa. U góry widać winobranie, w części środkowej tłoczenie wina i wlewanie go do amfor, na dole znakowanie i liczenie bydła. Metropolitan Museum of Art
Rolnictwo, rzemiosło i handel – bogactwa kraju faraonów.
Odważnik o wadze 5 debenów (podstawowa jednostka wagi, 1 deben to ok. 91 g) z kartuszem króla Userkafa, czasy Starego Państwa.Metropolitan Museum of Art Odważnik o wadze 5 debenów (podstawowa jednostka wagi, 1 deben to ok. 91 g) z kartuszem króla Userkafa, czasy Starego Państwa.

Dar Nilu. Pustynny Egipt zawdzięczał dostatek wylewom Nilu, wzdłuż którego skupiało się całe życie poddanych faraonów. Dolina – na południu szeroka na 1–3 km, a w Środkowym Egipcie nawet na 20 km – powyżej dzisiejszego Kairu tworzyła żyzną Deltę, nawadnianą siedmioma ramionami Nilu (dziś dwoma). Wyżłobioną w pustynnym płaskowyżu dolinę i Deltę wypełniała gruba warstwa przyniesionego przez rzekę, bogatego w minerały mułu. Ponieważ opady deszczu na północy są małe, a na południu nie ma ich wcale, Nil stanowił główne źródło wody, był też najważniejszym szlakiem komunikacyjnym – rzeką transportowano ludzi, zwierzęta i wszelkie ciężkie lub masowe towary.

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Konteksty; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "„W kraju mojego brata złoto jest pospolite jak pył”"