Pomocnik Historyczny

42. Czy to Polacy rozszyfrowali Enigmę?

Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy w 1932 r. złamali szyfr Enigmy, Poznań,lata 30. Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy w 1932 r. złamali szyfr Enigmy, Poznań,lata 30. PAP
Enigma, niemiecka maszyna szyfrująca.Getty Images Enigma, niemiecka maszyna szyfrująca.

Złamanie szyfru niemieckiej Enigmy jest wielkim sukcesem polskiego wywiadu, który to czyn przez dekady pozostawał nieznany, podobnie jak sam fakt łamania jej w trakcie wojny przez Brytyjczyków. Wprawdzie w 1967 r. Władysław Kozaczuk jako pierwszy napisał o złamaniu Enigmy przez polskich kryptologów, ale dopiero publikacja wspomnień współpracującego z Polakami oficera wywiadu Gustave’a Bertranda we Francji w 1973 r. przyniosła światowe zainteresowanie ich sukcesem. Okazało się też, że główny jego twórca Marian Rejewski żyje w Polsce, do której powrócił w 1946 r., zachowując w tajemnicy przed komunistyczną bezpieką swoją pracę w polskim wywiadzie.

Prekursorskie zastosowanie przez armię niemiecką maszyny szyfrującej do ochrony systemu łączności postawiło pod koniec lat 20. nowe wyzwanie przed polskim wywiadem.

Pomocnik Historyczny „100 pytań na 100 lat” (100134) z dnia 09.07.2018; II wojna światowa; s. 48
Reklama