Pomocnik Historyczny

Opowieści i powieści

Jak zmieniała się japońska literatura?

Przykład literatury okresu dworskiego: fragment wstępu do antologii poetyckiej „Zbiór wierszy dawnych i współczesnych”, wersja z XIV w. Przykład literatury okresu dworskiego: fragment wstępu do antologii poetyckiej „Zbiór wierszy dawnych i współczesnych”, wersja z XIV w. AN
Punktem przełomowym w dziejach japońskiej literatury było wprowadzenie do niej wątków realistycznych; nowoczesna powieść zastąpiła z reguły alegoryczne, estetyzujące opowieści, podane kwiecistym stylem.
Ilustracja z „Opowieści o zbieraczu bambusów”, wersja drukowana z XVII w.Alamy Ilustracja z „Opowieści o zbieraczu bambusów”, wersja drukowana z XVII w.

Literatura klasyczna

Tradycja literacka okresu dworskiego. W kulturze dworskiej epoki Heian istniały obok siebie dwa style językowe: chiński i japoński. Oficjalne i urzędowe piśmiennictwo w tym pierwszym symbolizowało świat mężczyzn arystokratów, zaś literatura piękna tworzona w tym drugim reprezentowała styl kobiecy. Ten ostatni, uważany dzisiaj za klasykę literatury japońskiej, ukazywał przede wszystkim niezwykle elegancki i przepełniony kultem piękna świat życia codziennego na dworze.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Kultura i przeszłość; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści i powieści"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >