W Osace ruszyła wystawa światowa. Potrwa do października, odbywa się bez pompy.
Pojawiają się głosy, że idealistyczna filozofia sprzątania Marie Kondo przynosi więcej szkód niż pożytku. Co tak naprawdę sprzedaje Japonka zdaniem rozczarowanych praktykantek jej ścieżki?
Japońska opinia publiczna jest podzielona. Około połowy obywateli chce ponownego włączania reaktorów, około jednej trzeciej - nie.
Donald Trump jest rzecznikiem izolacjonizmu, protekcjonizmu w handlu i porzucania międzynarodowych porozumień. Ma też inklinacje do patrzenia na świat przez pryzmat osobistych kontaktów z innymi przywódcami.
Te kompozycje nie przypominają europejskich bukietów. To niemal rzeźby próbujące opowiedzieć jakąś historię.
Nowym premierem Japonii został Shigeru Ishiba. Znany jest z zamiłowania do mangi i muzyki pop z lat 70. Jest też mikolem, czyli miłośnikiem kolejnictwa.
Rozmowa z autorem głośnej książki „Zmierzch Wschodu” Yashengiem Huangiem o tym, dlaczego azjatyckie demokracje lepiej niż Zachód radzą sobie z wyzwaniami XXI w.
Dziś w Sejmie głosowania w sprawie aborcji; prokuratura wchodzi do Orlenu; zakazane e-papierosy; europejska narada w Warszawie; Joe Biden buduje antychiński front w Azji.
Spotkania z premierem Japonii i prezydentem Filipin to najnowszy przejaw amerykańskiej polityki „zwrotu ku Azji”. Do powstania w rejonie zachodniego Pacyfiku układu wzorowanego na NATO raczej jednak nie dojdzie.
O tysiącach Koreanek zmuszanych przez okupacyjną armię japońską do pracy w wojskowych domach publicznych milczano przez dekady. Do dziś temat jest źródłem koreańsko-japońskich napięć.