Pomocnik Historyczny

Nowy cesarz i jego rodzina

Nowy, od 1 maja 2019 r., cesarz Naruhito podczas jednej z ceremonii związanych z objęciem tronu. Nowy, od 1 maja 2019 r., cesarz Naruhito podczas jednej z ceremonii związanych z objęciem tronu. Reuters
Czy cesarska dynastia przetrwa następne pokolenia?
Cesarska rodzina witająca Nowy Rok 2019 w Pałacu Cesarskim w Tokio; w pierwszym rzędzie, od lewej do prawej: księżna Masako (dziś cesarzowa), książę Naruhito (dziś cesarz), cesarz Akihito, cesarzowa Michiko, książę Akishino i księżniczka Kiko; w drugim rzędzie, od lewej do prawej: księżniczka Mako, księżniczka Aiko, książę Hisahito i księżniczka Kako.EAST NEWS Cesarska rodzina witająca Nowy Rok 2019 w Pałacu Cesarskim w Tokio; w pierwszym rzędzie, od lewej do prawej: księżna Masako (dziś cesarzowa), książę Naruhito (dziś cesarz), cesarz Akihito, cesarzowa Michiko, książę Akishino i księżniczka Kiko; w drugim rzędzie, od lewej do prawej: księżniczka Mako, księżniczka Aiko, książę Hisahito i księżniczka Kako.

Abdykacja na prawach wyjątku. 30 kwietnia 2019 r. doszło do bezprecedensowej w nowoczesnej Japonii abdykacji cesarza. Nie przewidziano takiej możliwości w najważniejszym dokumencie prawnym dotyczącym cesarza (tennō) i jego rodziny (kōzoku), w „Akcie o domu cesarskim” („Kōshitsu tenpan”), ogłoszonym wraz z konstytucją w 1946 r. Nie przewidziano także w analogicznym dokumencie z 1889 r., na którym wzorowany był ten ostatni. Cesarz miał panować dożywotnio i dopiero po jego śmierci następca przejmował regalia, zostając kolejnym władcą.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Teraźniejszość i przyszłość; s. 108
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >