Pomocnik Historyczny

Wspólnota matsuri

Świętowanie po japońsku

Przenośna świątynia mikoshi noszona na górze Takao w pobliżu Tokio, 2019 r. Przenośna świątynia mikoshi noszona na górze Takao w pobliżu Tokio, 2019 r. Getty Images
Japończycy wyróżniają zasadniczo pięć żywiołów: niebo, wiatr, ogień, wodę i ziemię. Za szósty można uznać matsuri – napędzające kulturę Japonii, silnie z nią sprzężone.
Widowisko kagura podczas święta w chramie Masuda Jinja, Kuwana, prefektura Mie, grudzień 2018 r.Getty Images Widowisko kagura podczas święta w chramie Masuda Jinja, Kuwana, prefektura Mie, grudzień 2018 r.

Mnogie święto. Matsuri znaczy święto. Samo słowo w języku japońskim jest tak samo pojemne jak w polskim. Święto szkoły, święto zakładu pracy, święto dzielnicy, święto państwowe, święto ku uciesze lokalnego bóstwa opiekuńczego. Jest w matsuri jednak jeden pierwiastek, który powoduje, że jego znaczenie odbiega od współczesnego, polskiego rozumienia święta: chodzi o działanie, a co najważniejsze – wspólne działanie. Życzenia spokojnych, zdrowych świąt brzmiałyby w Japonii absurdalnie.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Japonii” (100149) z dnia 10.06.2019; Teraźniejszość i przyszłość; s. 137
Oryginalny tytuł tekstu: "Wspólnota matsuri"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >