Pomocnik Historyczny

Kręgi cywilizacji po Europie się rozchodzące

Z kraju Młodszej Europy do potężnego państwa

Mapa środkowej Europy; kolorowany drzeworyt Michaela Wolgemuta, ilustracja z Kroniki Świata Hartmanna Schedla, Norymberga 1493 r. Najbliższa przyszłość zacznie rysować na niej nowe granice. Mapa środkowej Europy; kolorowany drzeworyt Michaela Wolgemuta, ilustracja z Kroniki Świata Hartmanna Schedla, Norymberga 1493 r. Najbliższa przyszłość zacznie rysować na niej nowe granice. Ullstein Bild
Ranga średniowiecznej Polski rosła wraz ze znaczeniem tzw. Młodszej Europy. Ale potęgę Rzeczpospolitej można uznać za zagadkę dziejową.
Roma, Gallia, Germania, Sclavinia; wyobrażenie czterech prowincji składających hołd cesarzowi Ottonowi III. Iluminowany manuskrypt z klasztoru Reichenau, z końca X w. Młodsza Europa już w pochodzie historii.AKG Roma, Gallia, Germania, Sclavinia; wyobrażenie czterech prowincji składających hołd cesarzowi Ottonowi III. Iluminowany manuskrypt z klasztoru Reichenau, z końca X w. Młodsza Europa już w pochodzie historii.

Kręgi cywilizacji. Na początku epoki średniowiecza w Europie istniało wiele kręgów cywilizacji. Na zachodzie porządek społeczny wywodził się z tradycji antycznego Rzymu, na którą nałożyły się obyczaje przyniesione przez plemiona tworzące z czasem nowe państwa i nowe narody. Na wschodzie spadek rzymski też był podstawą organizacji społecznej, ale w jego greckiej, bizantyńskiej wersji. Obie części kontynentu należały do wspólnoty chrześcijańskiej, lecz różniącej się dogmatami, często skłóconej, a także odmiennie realizującej kształt państwa.

Pomocnik Historyczny „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (100150) z dnia 01.07.2019; Obywatele i poddani; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kręgi cywilizacji po Europie się rozchodzące"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >