Pomocnik Historyczny

Jak imć pan Dzierżysław posłował czyli o ustroju Rzeczpospolitej w praktyce

O ustroju Rzeczpospolitej

Szlachta zbierająca się na sejmik w miasteczku (nienazwanym przez autora), rysunek Józefa Walla z XVIII w. Szlachta zbierająca się na sejmik w miasteczku (nienazwanym przez autora), rysunek Józefa Walla z XVIII w. AN
Dzierżysław, Dziersław Andrzej Sługocki jest postacią historyczną i szczegóły z jego życia są prawdziwe. Powędrujemy z nim na sejmik i sejm, by choć trochę lepiej zrozumieć demokrację szlachecką, o której jedni mówią tylko złe rzeczy, a inni nadmiernie lukrują.
Dominikański kościół św. Stanisława w Lublinie, w którym odbył się sejmik w 1649 r.; fotografia z przełomu XIX/XX w.AN Dominikański kościół św. Stanisława w Lublinie, w którym odbył się sejmik w 1649 r.; fotografia z przełomu XIX/XX w.

Rodowód. Sługoccy herbu Jastrzębiec byli szlachtą o starożytnym, sięgającym jeszcze XIV stulecia rodowodzie. Zamieszkiwali ziemię chełmską. W pierwszej połowie XVII w. ich dobra rodowe stanowiła przede wszystkim wieś Wierzchowiska. Władający nią Andrzej Sługocki, komornik graniczny lubelski, dochował się z żoną Jadwigą ze Strzemboszów pięciu synów. Jednym z nich był właśnie Dzierżysław Andrzej (jego data urodzenia nie jest znana).

Po wielu perypetiach rodzinnych i spadkowych pod koniec 1641 r.

Pomocnik Historyczny „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (100150) z dnia 01.07.2019; Obywatele i poddani; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak imć pan Dzierżysław posłował czyli o ustroju Rzeczpospolitej w praktyce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >