Pomocnik Historyczny

Sarmacki szpan albo o przepychu u braci szlacheckiej

Świętowanie po szlachecku

Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, praca ze szkoły włoskiej, II połowa XVII w. Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, praca ze szkoły włoskiej, II połowa XVII w. AN
Sposób zachowania Polaków, trafnie określany powiedzeniem zastaw się, a postaw się, ma bogatą tradycję. Okazji dostarczały, jak i dziś: śluby, pogrzeby oraz służbowe podróże zagraniczne.
Kazanie ks. Józefa Męcińskiego na pogrzebie Jana Kantego i Jana Chrzciciela Morsztynów, 1780 r.AN Kazanie ks. Józefa Męcińskiego na pogrzebie Jana Kantego i Jana Chrzciciela Morsztynów, 1780 r.

Dwutygodniowe weselisko. Najhuczniejsze zapewne wesele oglądała Rzeczpospolita w 1583 r., gdy w Krakowie żenił się po raz trzeci Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, z bratanicą Stefana Batorego, Gryzeldą. Szczegółowy opis pozostawił słynny heraldyk Bartosz Paprocki w dziele „Herby rycerstwa polskiego”. Do Krakowa zjechały się wszystkie najważniejsze osobistości z królewską parą na czele. Przez dwa tygodnie miasto przeżywało swoje wielkie dni, a jego mieszkańcy mieli zapewnioną nieustającą rozrywkę.

Pomocnik Historyczny „Rzeczpospolita Obojga Narodów” (100150) z dnia 01.07.2019; Zmierzch i upadek; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Sarmacki szpan albo o przepychu u braci szlacheckiej"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >