Pomocnik Historyczny

Znikający punkt

Na skrzyżowaniu trzech dróg

„Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski”, obraz Wojciecha Gersona z XIX w. Po najeździe na państwo Piastów czeskiego władcy Brzetysława Kazimierz odzyskał Śląsk w 1050 r., co potwierdził cesarz. „Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski”, obraz Wojciecha Gersona z XIX w. Po najeździe na państwo Piastów czeskiego władcy Brzetysława Kazimierz odzyskał Śląsk w 1050 r., co potwierdził cesarz. BEW
W X w. na Śląsku zaczęły krzyżować się interesy Czech, Polski i cesarstwa; region pełnił rolę bufora i wymykał się władzy ościennych potęg.
Rekonstrukcja wielkomorawskiego grodu w Pohansku.CTK/PAP Rekonstrukcja wielkomorawskiego grodu w Pohansku.

Śląsk plemienny? Dzieje Śląska we wczesnym średniowieczu, a w szczególności okoliczności przybycia na te tereny Słowian, otacza mgła niejasności oraz przypuszczeń. Najdokładniejszych, wydawałoby się, danych o ich osadnictwie na tych terenach dostarcza spis sporządzony w połowie IX w. przez tzw. Geografa Bawarskiego, czyli jednego z mnichów z klasztoru St. Emmeran. Wymienia on zamieszkujących śląskie regiones: Dziadoszan na północnym zachodzie, Ślężan w środkowej części, Opolan na wschodzie i Gołęszyców na południowym zachodzie.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Śląska” (100153) z dnia 05.08.2019; Śląskie średniowiecze; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Znikający punkt"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >