Pomocnik Historyczny

Pokolonialny rebus

Arabska niepodległość

Prezydent Algierii Ben Bella (z lewej), prezydent Egiptu Gamal Abdel Naser (z prawej) podczas spotkania z Nikitą Chruszczowem (w środku), przywódcą ZSRR. Karnak, maj 1964 r. Prezydent Algierii Ben Bella (z lewej), prezydent Egiptu Gamal Abdel Naser (z prawej) podczas spotkania z Nikitą Chruszczowem (w środku), przywódcą ZSRR. Karnak, maj 1964 r. Corbis
Arabski ruch narodowowyzwoleńczy zrodził się w międzywojniu. Jako ostatnia w 1962 r. wybiła się na niepodległość Algieria.Po wyzwoleniu każde państwo arabskie poszło własną drogą.
Jarosław Krysik, Janusz Fajto/Polityka

Syria i Liban

Po II wojnie światowej jako pierwsze uzyskały niepodległość Syria i Liban. Po klęsce Francji w 1940 r. znalazły się one pod rządami Vichy, lecz już w następnym roku zajęły je wojska alianckie i dowódca oddziałów Wolnej Francji proklamował niepodległość Syrii i Libanu, opartą na układach z 1936 r., zapewniających specjalne przywileje Francji. W 1943 r. po zakończeniu wojny w Afryce Północnej w obu państwach powołano rządy tymczasowe, które przeprowadziły wybory parlamentarne.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Arabów” (100163) z dnia 09.03.2020; Wiek XX; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokolonialny rebus"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >