Pomocnik Historyczny

Nordyckie marki

Prawdopodobnie najbardziej znane klocki świata. Prawdopodobnie najbardziej znane klocki świata. EAST NEWS
Znacie? Znamy. No to skojarzcie ze Skandynawią.
Gospodyni domowa z elektroluksem, 1952 r.Getty Images Gospodyni domowa z elektroluksem, 1952 r.

ASEA/ABB. Początki firmy wiążą się z Ludvigiem Fredholmem, który w 1883 r. w Sztokholmie założył firmę produkującą oświetlenie i generatory. ASEA miała wielki udział w elektryfikacji Szwecji na przełomie XIX i XX w. – działała również na rynkach zagranicznych. Jeszcze przed II wojną światową w Polsce produkowała silniki, turbiny i transformatory. W 1988 r. połączyła się ze szwajcarską firmą Brown Boveri, tworząc koncern ABB.

Bofors. Założona w 1879 r. w Szwecji firma początkowo zajmowała się eksportem kutej stali. Decydujący udział w przemianie Boforsa w przedsiębiorstwo zbrojeniowe miał Alfred Nobel (przemysłowiec, naukowiec, wynalazca dynamitu, fundator nagrody swego imienia), który w latach 1894–96 był właścicielem firmy. Jej sztandarowym produktem były armaty – szczególnie działo przeciwlotnicze kalibru 40 mm, wykorzystywane przez aliantów na wszystkich frontach II wojny światowej. W latach 80. XX w. firma miała swój udział w nielegalnych dostawach broni ze Szwecji przez NRD do Iranu. Dziś Bofors pozostaje ważnym dostawcą uzbrojenia przede wszystkim dla marynarek wojennych.

Carlsberg. W 1847 r. Duńczyk Jacob Christian Jacobsen założył niewielki browar, który nazwał na cześć swojego syna Carla. Dzięki nowatorskiej wówczas metodzie hodowania czystych drożdży, jego piwo szybko zyskało uznanie za granicą. Carlsberg to jedna z najbardziej rozpoznawalnych duńskich marek w świecie, a wizyta w muzeum firmy jest obowiązkowym punktem pobytu w Kopenhadze.

Elektrolux/Electrolux. W 1919 r. szwedzki przedsiębiorca Axel Wenner-Gren wypuścił na rynek odkurzacze pod marką Elektrolux (pierwsze modele Lux ważyły niemal 10 kg). W ciągu kilku dekad firma podbiła europejskie rynki swoimi lodówkami, pralkami i robotami kuchennymi.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wokół Bałtyku” (100168) z dnia 01.06.2020; Wiek XX; s. 146
Reklama