Pomocnik Historyczny

Dziennik cywila

Niepublikowane zapiski z powstania warszawskiego

Warszawa, sierpień 1944 r. Rynek Starego Miasta, Strona Zakrzewskiego w płomieniach podczas walk powstańczych. Warszawa, sierpień 1944 r. Rynek Starego Miasta, Strona Zakrzewskiego w płomieniach podczas walk powstańczych. EAST NEWS
Przedstawiamy nigdy wcześniej niepublikowane zapiski Wandy z Chądzyńskich Młodzianowskiej z powstania warszawskiego.
Wanda z Chądzyńskich Młodzianowska (1891–1958) urodzona w Łodzi, w rodzinie Bronisława i Zofii Chądzyńskich. Od 1910 r. występowała w teatrach w Wilnie, Łodzi i Kaliszu.materiały prasowe Wanda z Chądzyńskich Młodzianowska (1891–1958) urodzona w Łodzi, w rodzinie Bronisława i Zofii Chądzyńskich. Od 1910 r. występowała w teatrach w Wilnie, Łodzi i Kaliszu.

1 sierpnia, wtorek. Od rana nastrój naprężenia, coś wisi w powietrzu, całe rano trwa jeszcze pakowanie i wynoszenie rzeczy do piwnic. Koło południa zabieramy się z Andzią [Anna Kołaczkowska, niania córki] do pieczenia chleba i ciasta. Placki pieką się już przy akompaniamencie strzałów. Potem pierzemy i pieczemy chleb. Pierwsza blacha chleba szczęśliwie wyjęta, druga idzie do pieca – po piętnastu minutach gaśnie gaz, a kanonada wzrasta do tego stopnia, że idziemy do piwnicy.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziennik cywila"
Reklama