Pomocnik Historyczny

„Od najdawniejszych czasów narzędziem zbliżenia narodów bywała kobieta”

Królewny – żony i matki władców

Anna Jagiellonka (z prawej) z mężem księciem pomorskim Bogusławem X (w środku jego pierwsza żona Małgorzata z Brandenburgii); fragment drzewa genealogicznego autorstwa Corneliusa Krommeny’a, XVI w. Anna Jagiellonka (z prawej) z mężem księciem pomorskim Bogusławem X (w środku jego pierwsza żona Małgorzata z Brandenburgii); fragment drzewa genealogicznego autorstwa Corneliusa Krommeny’a, XVI w. AN
Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Misja królewien. Królewny od dziecka były przygotowywane do roli żon obcych władców i matek następców tronu, ale ich los był niepewny. Często jako dziewczynki udawały się na obcy dwór, gdzie czekał o wiele starszy małżonek, wychowany w innej kulturze i obyczaju. Zdarzało się, że miał dzieci z poprzedniego małżeństwa, prowadził hulaszczy tryb życia lub odsyłał żonę na rodzinny dwór z chwilą zakończenia sojuszu z jej rodziną. W razie śmierci męża królowa bywała skazana na klasztor, tułaczkę po dworach krewnych lub kolejne – niekoniecznie udane małżeństwo.

Pomocnik Historyczny „Władczynie Europy” (100178) z dnia 22.02.2021; Konteksty; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "„Od najdawniejszych czasów narzędziem zbliżenia narodów bywała kobieta”"
Reklama