Pomocnik Historyczny

Fałszywy mit przyzwoitej armii

Mordercy z Wehrmachtu

Mieszkańcy miasta spędzeni na rynek i pilnowani przez żołnierzy Wehrmachtu, Częstochowa, 4 września 1939 r. Mieszkańcy miasta spędzeni na rynek i pilnowani przez żołnierzy Wehrmachtu, Częstochowa, 4 września 1939 r.
Strasznych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach wojennych na okupowanym Wschodzie dopuściła się nie tylko niewielka grupa funkcjonariuszy gestapo i siepaczy SS, lecz także żołnierze Wehrmachtu.
Żądza zabijania na froncie wschodnim szybko przekroczyła wszelkie granice. Żądza zabijania na froncie wschodnim szybko przekroczyła wszelkie granice.

Zbrodnicze rozkazy. Narada, na którą 30 marca 1941 r. Hitler wezwał do Nowej Kancelarii Rzeszy ok. 100 oficerów Wehrmachtu, w tym najwyższych generałów, stanowiła bez wątpienia punkt zwrotny w niemieckiej historii wojskowości. Kadra dowódcza bowiem nie tylko bez wahania zgodziła się tolerować zbrodnie przeciwko ludności cywilnej i jeńcom wojennym, lecz zadeklarowała wręcz gotowość współudziału, wydając jeszcze przed rozpoczęciem działań w ramach operacji Barbarossa tzw. zbrodnicze rozkazy.

Pomocnik Historyczny „Operacja Barbarossa” (100183) z dnia 14.06.2021; Barbarossa; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Fałszywy mit przyzwoitej armii"
Reklama