Pomocnik Historyczny

Na prawie niemieckim

Kolonizacja na prawie niemieckim

Dokument Kazimierza Wielkiego przenoszący grupę wsi Piotra Iwanowicza, kasztelana żydaczowskiego, z prawa polskiego na średzkie (niemieckie) i nadający im immunitet sądowy, 13 kwietnia 1360 r. Dokument Kazimierza Wielkiego przenoszący grupę wsi Piotra Iwanowicza, kasztelana żydaczowskiego, z prawa polskiego na średzkie (niemieckie) i nadający im immunitet sądowy, 13 kwietnia 1360 r. Polona
Z terenów Rzeszy wywędrowali poza niemieckie ziemie koloniści, a z nimi osadnicze zasady ustrojowe.
Najstarszy zachowany widok Szczecina; ręcznie kolorowany miedzioryt z 1630 r.AN Najstarszy zachowany widok Szczecina; ręcznie kolorowany miedzioryt z 1630 r.

„Gdzie Niemiec, tam Niemcy”. „Historia człowieka jest opowieścią o jego wędrówkach” – często powtarzane zdanie z książki Jewgienija Kulischera z 1948 r. o kryzysie migracyjnym w Europie pierwszej połowy XX w. mogłoby pochodzić równie dobrze od Diodora, autora opisania świata z I w. przed Chrystusem. Ludzie nie tylko migrują od najstarszych czasów, ale mają też podobną świadomość znaczenia wędrówek w stawaniu się świata. Piszący po grecku Sycylijczyk przyjmował za pewnik, że ludzie rozeszli się z Etiopii, gdyż ten wysoko położony kraj wysechł jako pierwszy po ulepieniu Ziemi.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Niemców” (100186) z dnia 20.09.2021; Dzieje Niemców; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Na prawie niemieckim"
Reklama