Pomocnik Historyczny

Sun Yat-sen

Sun Yat-sen. Fotografia z 1911 r. Sun Yat-sen. Fotografia z 1911 r. Leemage

Ochrzczony doktor medycyny. Przyszedł na świat w 1866 r. w wiosce Cuiheng, powiecie Xianshan, prowincji Guangdong w południowo-wschodnich Chinach. Wywodził się z ubogiej chłopskiej rodziny, wciąż hołubiącej wspomnienia wielkiego powstania Tajpingów (1851–64), które omal nie obaliło dynastii Qing. W 1879 r. dwunastoletni Sun Yat-sen trafił do świata całkowicie odmiennego od chińskiej rzeczywistości, a to za sprawą starszego brata, który przed laty wyemigrował za chlebem; osiedlił się na Hawajach, gdzie założył własny biznes. Dobrze się urządziwszy, ściągnął brata do siebie.

W szkole misyjnej, a następnie w college’u w Honolulu młody Sun doskonale opanował język angielski, zainteresował się chrześcijaństwem i przesiąkł do cna zachodnimi obyczajami. Dość powiedzieć, że nabrał m.in. awersji do ryżu. Po trzech latach powrócił do ojczyzny, a wkrótce przeniósł do należącego już wtedy do Wielkiej Brytanii Hongkongu, gdzie podjął studia w brytyjskim Medical College. Przyjął tu chrzest z rąk protestanckiego misjonarza.

W 1892 r. ukończył edukację uzyskawszy tytuł doktora medycyny. Praktykę lekarską prowadził jednak krótko, gdyż szybko odkrył w sobie zupełnie inne powołanie.

Stowarzyszenie Odrodzenia Chin. W 1894 r. Sun Yat-sen spróbował skontaktować się z jednym z najbardziej wpływowych ludzi w cesarstwie, prawą ręką cesarzowej wdowy Cixi, Li Hongzhangiem. W wysłanym do niego liście zakreślił plany reform. Spotkało go jednak rozczarowanie, które ostatecznie przekonało go, że jedynym medykamentem zdolnym uleczyć chińską niemoc jest rewolucja. Jeszcze w tym samym roku Sun ponownie stanął na hawajskiej ziemi, gdzie późną jesienią powołał do życia Stowarzyszenie Odrodzenia Chin. Po obaleniu dynastii Qing Państwu Środka miano zaaplikować reformy.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków wydanie II” (100198) z dnia 18.07.2022; Dzieje Chińczyków; s. 101
Reklama