Pomocnik Historyczny

Koreańska fala

To zjawisko ma już swoją nazwę: hallyu – koreańska fala. Bo nie chodzi tylko o legendę Korei (Południowej) jako najprężniejszego z azjatyckich tygrysów gospodarki. Nie chodzi wyłącznie o znane chyba każdemu koreańskie marki sprzętu gospodarstwa domowego, telefonów komórkowych, elektroniki, samochodowe, militarne. Dziś świat podbija (południowo) koreańska kultura: filmy, seriale, muzyczny K-pop, moda, kuchnia, kosmetyki i produkty beauty. A niejako na drugim biegunie – nie daje o sobie zapomnieć Korea Północna, jako jeden z biegunów tzw. osi zła, zamknięty w sobie reżim grożący użyciem broni jądrowej.

O Korei się mówi, Korea wyszła z cienia, z zaułka historii, która wcisnęła ją gdzieś między Chiny, Japonię i Rosję. Korea (Południowa) zyskała swoją tożsamość i sławę. Jak do tego doszło? I skąd się w ogóle ta Korea wzięła, jakie były jej losy? Czy to takie małe Chiny? I dlaczego jest dziś podzielona?

Sami wiedzeni tą ciekawością (podbudowaną jeszcze świadomością, że oto Polska ma być zbrojna w dużym stopniu po południowokoreańsku, podobnież zasobna w jądrową energetykę) postanowiliśmy poszukać odpowiedzi. Poznawanie zupełnie nieznanych nam, Polakom, dziejów mieszkańców odległego (od nas) półwyspu Eurazji jest samo w sobie interesujące. A w dodatku ma w sobie coś z przełamywania tajemnicy, wymaga bowiem przyswojenia zupełnie innych kodów kulturowych, rozszyfrowania nieoczywistych kontekstów, osłuchania się z niespodziewanymi ciągami zdarzeń.

To przepis na ekscytującą wyprawę. Zapraszamy zatem w podróż w przestrzeni i w czasie.

Jerzy Baczyński
Redaktor naczelny POLITYKI

Leszek Będkowski
Redaktor POMOCNIKÓW HISTORYCZNYCH

Pomocnik Historyczny „Dzieje Koreańczyków” (100219) z dnia 25.03.2024; Wstęp; s. 3
Reklama