Pomocnik Historyczny

Czerwone cesarstwo

Reżim północnokoreański. Nacjonalizm, militaryzm i kult dynastii

Pomnik „wiecznego prezydenta” Kim Ir Sena w Pjongjangu. Pomnik „wiecznego prezydenta” Kim Ir Sena w Pjongjangu. Feng Li / Getty Images
Korea Północna: dystopia spełniona.

Komunizm mandaryński. Kiedy w 1945 r. Korea ponownie znalazła się w zwrotnym punkcie swej historii, wybór miała stosunkowo niewielki. Ograniczała go kształtująca się architektura globalnego bezpieczeństwa, która ostatecznie przybrała formę zimnej wojny. Ponadto własne doświadczenia państwowo-instytucjonalne Korei ograniczały się do modelu mandaryńsko-cesarskiego. Zachodnia, liberalna formacja Rhee Syngmana była powierzchowna, natomiast doświadczenie partyjnego aparatczyka Kim Ir Sena dość łatwo dawało się pogodzić z tradycją autokratycznej monarchii.

Korea Północna (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) w obecnym kształcie może być więc traktowana jako wytwór zimnej wojny i szczególnej wizji komunizmu przyniesionej i ukształtowanej przez Kim Ir Sena. Był to człowiek działania, a nie głębokich przemyśleń. W obozie komunistycznym uchodził za jednego z najgorzej wykształconych i najmniej obytych przywódców, ale okazał się przebiegły, dalekowzroczny i bezwzględny. Jego uniwersytetem były szkolenia prowadzone przez wojskowych sowieckich politruków i to szkolenia szczególne, adresowane do cudzoziemców.

Sadzenie ryżu w spółdzielczej rolniczej Namsa w dystrykcie Rangnang, maj 2021 r.Jon Chol Jin/AP/EAST NEWSSadzenie ryżu w spółdzielczej rolniczej Namsa w dystrykcie Rangnang, maj 2021 r.

Eliminacja konkurencji. Kim Ir Sen na początku swojej kariery był w sposób jednoznaczny człowiekiem Sowietów. Jego pierwszym zadaniem było wyeliminowanie, jako liczącej się siły politycznej, miejscowych działaczy niepodległościowych z Cho Man-sikiem na czele (prezbiteriańskim kaznodzieją, orędownikiem niestosowania przemocy) oraz koreańskich komunistów związanych z Chinami. Ci drudzy byli uważani za główne zagrożenie dla interesów sowieckich. Istniała również frakcja miejscowych komunistów kierowana przez Pak Hon-yonga. Moskwa rozgrywała sytuację według sprawdzonego wzorca. Grupa „partyzancka” Kim Ir Sena – wykorzystując poparcie administracji wojskowej i aparatu politycznego – stopniowo przejmowała coraz szersze kompetencje.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Koreańczyków” (100219) z dnia 25.03.2024; Dzieje Koreańczyków; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Czerwone cesarstwo"
Reklama