Prezentownik

OsnoVa na święta

Materiały partnera

Piekielna nieobecność. Wspomnienie o przyjaźni z Zuzią Łapicką

Przedstawił je sobie Daniel Olbrychski, późniejszy mąż Zuzi. Nie wiedziały, że się od razu zaprzyjaźnią. A później był stan wojenny i Zuzia z Danielem wyemigrowałi do Francji. Wkrótce dołączyła do nich Magda Umer z małym synkiem.

„Stali się wtedy moją rodziną”, opowiada Umer we wzruszającym wywiadzie-rzece poświęconym zmarłej przyjaciółce.

Wydawnictwo Osnova, Cena: 39,90 zł, www.osnovapublishing.pl

Magda Umer „Piekielna nieobecność. Wspomnienie o przyjaźni z Zuzią Łapicką“Materiały partneraMagda Umer „Piekielna nieobecność. Wspomnienie o przyjaźni z Zuzią Łapicką“

Album Punkty zwrotne / Turning Points

Kiedy zmieniło się życie Jurka Owsiaka? Który moment był najbardziej przełomowy dla Joanny Kulig albo Wisławy Szymborskiej?

Autorzy rozmawiają z bohaterami lub z ich bliskimi o tym, co ten przełomowy moment dla nich znaczył, czego spodziewali się wtedy po nadchodzących latach, które z ich pragnień udało się zrealizować i jak zmieniło się ich życie. Tytułowe „Punkty zwrotne” to bardzo często momenty przełomowe nie tylko dla samych bohaterów, ale i dla polskiego życia kulturalnego i społecznego.

Kiedy Olga Tokarczuk wybrała wolność, a Anda Rottenberg stała się człowiekiem politycznym? Jak Krzysztof Penderecki oczarował młodych, a Dorota Masłowska zaszturmowała rynek?

Bogato ilustrowany dwujęzyczny album jest opowieścią o wyjątkowych Polakach, którzy sprawili, że Polska stała się sławna i ceniona na świecie, o ich marzeniach, radościach i smutkach, ale także jest opowieścią o Polsce, zmianach jakie zachodziły w kraju przez pryzmat ich indywidualnych, często łączących się ze sobą historii.

Wydawnictwo Osnova, Cena: 160,99 zł, www.osnovapublishing.pl

Album „Punkty zwrotne. Turning Point“Materiały partneraAlbum „Punkty zwrotne. Turning Point“

Vincent V. Severski, Christine. Powieść o Krystynie Skarbek

Vincent V. Severski, były oficer wywiadu i autor bestsellerowych powieści szpiegowskich napisał powieść o Krystynie Skarbek vel Christine Granville, jednej z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej.

Krystyna Skarbek agentka brytyjskiego wywiadu przybyła do Jugosławii w 1941 roku. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam Severski umieszcza akcję swojej powieści. Jaką rolę w tych wydarzeniach odgrywała piękna i ambitna Polka? Jakie cechy jej charakteru sprawiły, że na zawsze już zapisała się na kartach światowego wywiadu?

Wokół postaci Skarbek narosło mnóstwo mitów. Po jej śmierci powstało o niej kilkanaście książek. Nazywano ją polską Mata Hari, ulubioną agentką Winstona Churchilla czy jedyną dziewczyną, którą pokochał James Bond. Vincent V. Severski pisząc o niej stara się rozprawić z nieprawdziwymi opowieściami o jej życiu. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.

Wydawnictwo Osnova, Cena: 39,99 zł, www.osnovapublishing.pl

Vincent V. Severski „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek“Materiały partneraVincent V. Severski „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek“

Reklama
Reklama