Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 przyznane!

. . Polityka
12 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2014 roku.

Emil Marat i Michał Wójcik otrzymali nagrodę w dziale pamiętników i wspomnień za książkę „Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik” (Wielka Litera, Warszawa 2014) – barwny życiorys pierwowzoru jednego z bohaterów powieści „Kolumbowie, Rocznik 20” Romana Bratnego. Czyta się ją jak najlepszą powieść sensacyjną. Dowiadujemy się z niej, jak wyglądało szkolenie i życie codzienne AK, kolejne akcje i likwidacje. Wszystko to opowiedziane bez patosu, z oddaniem pamięci kolegów i koleżanek z Kedywu.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Małgorzacie Ruchniewicz za opracowanie, wstęp i tłumaczenie listów Jadwigi i Bolesława Haberów z łagrów i zesłania w ZSRR z lat 1946–1955 „Nie jesteśmy całkiem zapomniani…” (Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2014). Ciekawie napisany wstęp, poświęcony korespondencji w warunkach zesłania, opowiada o ważnych kwestiach dotyczących m.in. psychiki i emocji zesłańców, zachowań w sytuacjach skrajnych, o różnych formach odczuwania odosobnienia, codzienności obozowej i roli korespondencji w czasie zesłania.

Najlepszym debiutem okazała się książka Anny Wylęgały „Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich »ziem odzyskanych«” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014). To wybitna analiza  doświadczenia, jakim były przesiedlenia, próba podsumowania ich konsekwencji na przykładzie dwóch miast, które w wyniku wojny niemal w całości wymieniły mieszkańców: polskiego Krzyża (dawnego niemieckiego Kreuz) oraz ukraińskiej, a wcześniej polsko-żydowskiej Żółkwi.

Więcej o tegorocznej edycji Nagród: w tekście Mariana Turskiego.

*

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom dotyczącym najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA. Wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Dariusz Stola, dr Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący),  prof. Wiesław Władyka,  dr Marcin Zaremba.

*

Zobacz relację z gali:

Książki nominowanych i nagrodzonych są dostępne w Sklepie POLITYKI.

Polityka 19.2015 (3008) z dnia 05.05.2015; Historia; s. 67
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną