Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 przyznane!

. . Polityka
12 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2014 roku.

Emil Marat i Michał Wójcik otrzymali nagrodę w dziale pamiętników i wspomnień za książkę „Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik” (Wielka Litera, Warszawa 2014) – barwny życiorys pierwowzoru jednego z bohaterów powieści „Kolumbowie, Rocznik 20” Romana Bratnego. Czyta się ją jak najlepszą powieść sensacyjną. Dowiadujemy się z niej, jak wyglądało szkolenie i życie codzienne AK, kolejne akcje i likwidacje. Wszystko to opowiedziane bez patosu, z oddaniem pamięci kolegów i koleżanek z Kedywu.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Małgorzacie Ruchniewicz za opracowanie, wstęp i tłumaczenie listów Jadwigi i Bolesława Haberów z łagrów i zesłania w ZSRR z lat 1946–1955 „Nie jesteśmy całkiem zapomniani…” (Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2014). Ciekawie napisany wstęp, poświęcony korespondencji w warunkach zesłania, opowiada o ważnych kwestiach dotyczących m.in. psychiki i emocji zesłańców, zachowań w sytuacjach skrajnych, o różnych formach odczuwania odosobnienia, codzienności obozowej i roli korespondencji w czasie zesłania.

Najlepszym debiutem okazała się książka Anny Wylęgały „Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich »ziem odzyskanych«” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014). To wybitna analiza  doświadczenia, jakim były przesiedlenia, próba podsumowania ich konsekwencji na przykładzie dwóch miast, które w wyniku wojny niemal w całości wymieniły mieszkańców: polskiego Krzyża (dawnego niemieckiego Kreuz) oraz ukraińskiej, a wcześniej polsko-żydowskiej Żółkwi.

Więcej o tegorocznej edycji Nagród: w tekście Mariana Turskiego.

*

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom dotyczącym najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA. Wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Dariusz Stola, dr Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący),  prof. Wiesław Władyka,  dr Marcin Zaremba.

*

Zobacz relację z gali:

Książki nominowanych i nagrodzonych są dostępne w Sklepie POLITYKI.

Polityka 19.2015 (3008) z dnia 05.05.2015; Historia; s. 67
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną