Ikony buntu. Lech Wałęsa – uparty i konsekwentny
Nowy „Pomocnik Historyczny” o przywódcy „Solidarności”. Marcin Zaremba rozmawia z dr Anną Machcewicz o Lechu Wałęsie w latach 70., jego odwadze, zwolnieniach z pracy i słynnym „skoku przez płot”.
Nowy „Pomocnik Historyczny” o przywódcy „Solidarności”. Marcin Zaremba rozmawia z dr Anną Machcewicz o Lechu Wałęsie w latach 70., jego odwadze, zwolnieniach z pracy i słynnym „skoku przez płot”.
Lech Wałęsa we wrześniu obchodzi 80. urodziny, w październiku 40. rocznicę otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Tymczasem jego przeciwnicy polityczni nie przestają dyskredytować jego osiągnięć i tworzyć alternatywnej historii, w której spychają go na margines.
Grodzenie granicy państwa to potężny komunikat polityczny: chronimy swoich, powstrzymamy obcych. Tyle że to obietnice bez pokrycia. Dzieje murów dowodzą, że stuprocentowa separacja jest mrzonką.
Jak wygląda jedynie słuszna wizja współczesnej historii Polski w podręczniku nie tylko dla młodzieży.
Film „Oppenheimer” przybliża początki ery atomowej i zimnej wojny. Tym, którzy pamiętają PRL, przy tej okazji wyświetla się w głowach inny obraz – z Andriejem Sacharowem, radzieckim Oppenheimerem w roli głównej.
Jarosław Hrycak kolejny raz mierzy się z dziejami swojego narodu. Jego fascynująca „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” trafiła właśnie do księgarń.
Zakopywanie w końskim nawozie, wyklinanie z ambony, nadzór policyjny – jak usiłowano sobie radzić z chorobami wenerycznymi.
O ratowaniu Żydów podczas okupacji, o urzędnikach bohaterach i o moich rodzicach – historia trochę osobista.
Awans społeczny Polaków po 1945 r. ma swoje konsekwencje do dziś. Warto się przyjrzeć powstawaniu tamtej, socjalistycznej elity.
W sierpniu 1980 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało siłowe złamanie strajków na Wybrzeżu. Komandosi byli gotowi do akcji.
Imperium Romanowów, osłabione klęską poniesioną w wojnie z Japonią oraz rewolucją, stało się przedmiotem rozgrywki dyplomatycznej, prowadzonej przez Francję, Wielką Brytanię i Niemcy.
SS „Stephen Hopkins”, frachtowiec typu „Liberty”, który zatopił niemieckiego raidera.
Wybrali 500 mężczyzn, wśród nich mnie i wujka, wsadzili nas do trzech oddzielnych wagonów. Wszystkie inne wagony trafiły prosto do Treblinki, a te trzy zostały odłączone na bocznym torze. Przyjechała lokomotywa i zabrali nas do Majdanka. Wtedy nie wiedzieliśmy, dlaczego tak się stało. Teraz wiem i nazywam siebie cudownie ocalonym – opowiada Benjamin Midler, świadek powstania w getcie białostockim, ocalały z Holokaustu.
W 2021 r. sprowadzono do Polski uroczyście szczątki Maurycego Mochnackiego, w 2022 r. – trzech prezydentów na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Pod koniec września ma trafić do Krakowa urna z prochami Aleksandra Brücknera, historyka literatury i kultury polskiej.
Starożytne greckie mity to wciąż żywe fikcje, które wcielają się w naszą codzienność. Ich nowe odczytywania do dziś się nie kończą. Ostatnio furorę robią interpretacje feministyczne.
Ze wszystkich pionierów lotnictwa, ludzi odważnych i skorych do szaleństwa najbardziej niezwykłego wyczynu dokonał Douglas Corrigan, który przeszedł do historii awiacji pod przydomkiem „Wrong Way”. Skąd wzięło się to przezwisko?
W marokańskiej Casablance w początkach lat 20. francuskie władze stworzyły zamkniętą dzielnicę przeznaczoną do rozrywki seksualnej. Nie sprzedawała ona tylko usług seksualnych, ale i fantazję o Wschodzie. Szukali tu wrażeń turyści z Europy.
Palenie bibliotek i rozkradanie archiwów to jeden z najstarszych środków wojennych znanych ludzkości, ale zawsze stało za nim coś więcej niż chęć zniszczenia.
Opowieść o uprzedzeniach wobec rudowłosych jest opowieścią o strachu przed obcym, o nienawiści wobec kobiet, o władzy nazywania i wytykania, czyli także o populistycznej polityce naszej prawicy.
Fizycy z PRL zaproszeni przez Amerykanów obserwowali z bliska próby atomowe w 1946 r.
Myśliwi z Zachodu, przyjeżdżający na polowania do Polski Ludowej, zostawiali tu pożądaną twardą walutę, a jednocześnie sami byli zwierzyną łowną dla Służby Bezpieczeństwa.
Czesi też toczą spór o tych, którzy krwawo przeciwstawili się nowej, komunistycznej władzy.
Kto z powojennej generacji nie śpiewał tego wyznania podszytego obawą, że może jednak trzeba będzie na dnie lec? Tamto morze właśnie się kończy.
I Rzeczpospolita długo była postrzegana jako kraj tolerancyjny i przychylny mniejszościom. To obraz prawdziwy tylko po części. Polakom od setek lat towarzyszyły obawy i niechęć wobec obcych.
Joaquín Murrieta, czyli dzieje zamaskowanego mściciela. Żył jako miejscowa legenda, by po latach trafić do kultury masowej. Jego najbardziej znana, choć nieoczywista inkarnacja to Zorro.
Kiedy 21 lipca 1773 r. papież ogłosił zniesienie zakonu jezuitów po ponad 230 latach jego istnienia, zakończyła się pewna epoka w rozwoju nowożytnego Kościoła rzymskiego.
Co mogło czekać w XVII w. ambitną kobietę skonfliktowaną z mężczyznami? Uznanie za czarownicę i ścięcie, jak pokazuje przykład Sydonii von Borck, pomorskiej szlachcianki.
Znaczenie lotnictwa wojskowi oceniali różnie – od negowania wszelkiego wpływu na wynik wojny „aparatów z płótna i drutu fortepianowego” do uznania go za siłę rozstrzygającą. Poniżej ten drugi przypadek.