Teksty historyczne
-
Rabin, który przeżył kilka obozów, w tym Auschwitz
Nie wiedziałem wtedy, kim jest, ani jak się nazywa. Siedział po turecku na wielkim stole, bez przerwy palił – rabin Nissen Mangel opowiada o spotkaniu z dr. Mengele.
-
Adam Balcer o tym, czy rzeczywiście byliśmy przedmurzem chrześcijaństwa
O wielowiekowych kontaktach Rzeczpospolitej z muzułmanami opowiada Adam Balcer.
-
Prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej
Prochy Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska, zostaną złożone w gdańskiej konkatedrze p.w. Najświętszej Marii Panny, zwanej też Bazyliką Mariacką i Koroną Miasta Gdańska.
-
Tak się głosowało w PRL
W 2019 r. czeka nas maraton wyborczy. Warto przypomnieć, jak wyglądały głosowania w PRL.
W nowej POLITYCE
-
Co mówiono po Okrągłym Stole
Choć okrągłego stołu użyto tylko dwa razy, stał się najważniejszym meblem w polskiej historii. A spory wokół niego toczą się do dziś.
-
Wybuch w warszawskiej Rotundzie
Wybuch w warszawskiej Rotundzie 40 lat temu zmobilizował Służbę Bezpieczeństwa do intensywnego śledztwa. Wątków było wiele.
Inne teksty historyczne
-
Chińczycy w Afryce
Chińskie ekspedycje pływały do Afryki na długo, zanim Europejczycy odkryli ten kontynent. Państwo Środka nie myślało jednak o kolonizacji.
-
Zawiła droga polskiego Kościoła prawosławnego do autokefalii
Polska autokefalia budziła spory nie mniejsze niż te, które obserwujemy na Ukrainie przy staraniach o autokefalię jednego z tamtejszych prawosławnych kościołów.
-
Powstanie wielkopolskie, zwycięstwo z chłodną głową
Choć to nieprawda, że powstanie wielkopolskie z 1918/1919 r. było jedynym zwycięskim polskim zrywem, z wielu względów stało się insurekcją wyjątkową. O czym warto pamiętać, gdy dzisiaj świętujemy setną rocznicę wielkopolskiego zwycięstwa nad Niemcami?
-
1914: Bożonarodzeniowy rozejm na froncie
W czasie I wojny propagandziści walczących stron zrobili wiele, by zohydzić wroga w oczach własnych żołnierzy. Kiedy jednak rozpoczęło się Boże Narodzenie, ludzie zamiast strzelać do siebie, wyszli z okopów i zaczęli obdarowywać się prezentami.
-
Zygmunt Bauman – życie w oparach antysemityzmu
Lata gimnazjalne, tuż przed wybuchem wojny, przyszły wybitny socjolog i filozof spędzał w Poznaniu. Nacjonaliści pisali tam na murach „Żyd to hańba dla Polski”.
-
A gdyby nie było krwawej pacyfikacji „Wujka”?
Strajk zakończył się 16 grudnia 1981 r. śmiercią dziewięciu górników i dziesiątkami rannych – zwykłych, prostych hajerów. Podziemnych kamratów, którzy mimo woli stali się ostoją, strażnikami czarnego skarbu i fundamentem gospodarki PRL.
-
Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu im. Mieczysława F. Rakowskiego
Prezentujemy laureatów Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską o PRL.
-
Natalia Gorbaniewska – poetka niezłomna
Pięć lat temu zmarła Natalia Gorbaniewska – rosyjska poetka i dysydentka przez wiele lat związana z Polską, a pod koniec życia nawet jej obywatelka.
-
Jak mogła potoczyć się historia niepodległej Polski – rozmowa z prof. Witoldem Orłowskim
Rozmowa z prof. Witoldem Orłowskim, ekonomistą, autorem książki „Inna Polska”, o alternatywnych scenariuszach naszej historii.
-
Czy odbudowa Pałacu Saskiego ma sens? Planowano ją już wiele razy
Prawa strona ma argument, który można skrócić do słów: „nie będzie nam Hitler meblował Warszawy”. Argumenty ratusza wzmacnia niestety „odbudowana” bryła Pałacu Jabłonowskich, kojarząca się z wyprzedażami materiałów w marketach budowlanych.